Türk ithalat rejimi içerisinde bedelsiz ithalat uygulamaları ve 24 Ekim 1996 bedelsiz ithalat uygulamasının olası etkileri
  1. Tez No: 61309
  2. Yazar: HAKAN KIZIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bir ekonominin büyüyüp büyümediğine ilişkin göstergelerden biride dış ticaretin yapısı ve gelişimidir. Türk ekonomisinde, kurulduğu yıllardan itibaren ülkenin ekonomik politikasına uygun düşecek, dış ticaret politikaları ve bu dış ticaret politikalarına bağlı ithalat rejimleri uygulamaları ile karşılaşılmaktadır. Türk ithalat rejimi içerisinde bulunan bedelsiz ithalat uygulamaları ise Türk otomotiv sanayiisini yakından ilgilendirmektedir. Bedelsiz ithalat ile ithal edilen otomobiller sektörü ekonomik olarak olumsuz etkilemektedir. İthal edilen otomobiller talep daralması yaratarak; satışları ve üretimi düşürmektedir. Buradan da otomotiv sanayii istihdamı, dış ticareti ve yatırımları üzerine olumsuz etkiler yaratmaktadır Otomotiv sanayii, yarattığı iş olanakları, üretimi ve ihracatı ile milli gelire ve devlet gelirlerine katkısı hızla artmakta olan bir sektördür. Doğrudan ve dolaylı olarak diğer sanayii kolları ile yakın ilişkilerinden dolayı öncü sektör konumundadır. Bu nedenlerle, son kırk yılda Türk otomotiv sanayii ülkemizin temel sanayilerinden biri haline gelmiştir. Ekonomi için büyük önem taşıyan otomotiv sanayiinin, gelişmesini sağlayacak tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türkiye'nin ithalat rejimi üzerinde durulmuş ve Türk ithalat rejimi içerisinde bedelsizIV ithalat uygulamalarının yerine değinilmiştir. İkinci bölümde, otomotiv sanayii hakkında genel bilgiler verilerek, ülkemizde otomotiv sanayiinin gelişimi ve ekonomik durumu anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise 24 Ekim 1996 tarihli bedelsiz ithalat kararnamesinin, otomobil üretiminde faaliyet gösteren firmalar üzerine olası ekonomik etkileri anlatılmıştır. Sorunlara yönelik, çözüm önerilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the indications relating with the fact that if an economy grows or not is the structure and development of foreign trade. In the Turkish economy foreign trade policies suitable for country's economy policy and the applications of importation regimens depending on these foreign trade policies have been confronted since it was established. The price-free importation applications in Turkish importation regimen are of importance in Turkish automotive industry. The automobiles imported by the price-free importation affects the sector negatively in economic. The automobiles imported decrease sales and production, creating the narrowing of demand. For this reason this creates negative effects on the employment of automotive industry, foreign trade and investments. Automotive industry is a sector whose job possibilities, production and export and these contributions to the national and state income increase rapidly. It is pioneer sector because of its relations with other industrial branches directly or indirectly. So Turkish automotive industry has been one of the basic industries of our country in the last fourty years. It is necessary to take precautions for providing the development of automotive industry bearing a great importance for economy.VI This study is composed of three sections:In the first section Turkey's importation regimen and the applications of price-free importation in Turkish importation regimen. In the second section economic situation and the development of automotive industry in our country by giving informations about automotive industry. In the third section the possible economic effects of the bill of price-free importation of 24 October 1996 on the firms working in automobile industry and solution suggestions to these problems have been considered.