Bedelsiz ithalatın Türkiye otomobil sektörü üzerine etkileri
- Tez No: 113107
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN TÜRKBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZ E T Bedelsiz ithalat uygulamaları Türk İthalat rejimi içerisinde görülmektedir. ' I. ve II. BYKP'larını kapsayan, 1963 ile 1972 yılları arasında Türkiye'nin ekonomik koşulları nedeniyle otomobil lüks bir tüketim malı olarak görülmüş ve ithalatına kısıtlamalar getirilmiştir. Bu nedenle, Türkiye'den otomobil ithalatı için döviz çıkmasını önleyen, bedelsiz ithalat uygulamaları yürürlüğe konulmuştur. Yurt dışında çalışan vatandaşlarımız tasarrufları ile aldıkları otomobilleri yurda bedelsiz ithalat ile getirmektedir. Bu şekilde otomobil ithalatı için ülke içinden döviz transferi yapılmamakta ve döviz tasarrufu sağlanmaktadır. Günümüzde otomobil lüks bir ihtiyaç olmaktan çıkmıştır ve ithalatı serbest bir şekilde yapılmaktadır. 24 Ekim 1996 tarihindeki bedelsiz ithalat kararnamesi ile bu hak yurt içinde yerleşik vatandaşlara da verilmiştir. Bu nedenle bedelsiz ithalat uygulaması ilk amacından uzaklaşmıştır. Türkiye'de bu tür bedelsiz ithalat uygulamalarına gerek kalmamaktadır. Bedelsiz ithalat kararnamesi ile kullanılmış otomobil ithalatına izin verilmesi, Türk otomotiv sektörünü olumsuz etkilemekte olan bir gelişmedir. Bedelsiz otomobil ithalatı ile yerli otomobil talebi azalarak, satışları düşürmekte dolayısıyla üretim miktarı da düşmektedir. Otomobil üretiminin düşmesi ise otomotiv sanayiinde otomobil üretiminde bulunan firmaların istihdamına, ihracatına ve yatırımları üzerine zincirleme olarak azaltıcı yönde olumsuz bir etki yaratmaktadır. Hükümet kaynak yaratma amacıyla yürürlüğe koyduğu bedelsiz ithalat kararnamesi ile toplum 34.245 adet hesabı % 15 bir faiz oranında kullanmaktadır. Kaynağın maliyeti oldukça yüksektir. Özel İthalat döviz hesapları, vergi gibi geri dönüşsüz bir kaynak olmayıp, bir yıl sonra ana para ve faiziyle birlikte geri ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca yerli satışların düşmesi ise otomobilden alınan yüksek vergilerinde azalmasına ve devletin gelir kaybına uğramasına neden olmaktadır.II Otomotiv sektörü, gümrük birliği süreci içinde elde ettiği 2001 yılına kadar korunma hakkı, bedelsiz ithalat ile çelişmekte ve zorla elde edilen bu haktan kolay bir şekilde vazgeçilmektedir. Ayrıca bu durum, imza edilen anlaşmalar açısından bir güvensizlik ortamı yaratmakta ve Avrupa Birliği 'ne Türkiye'nin entegrasyonunu olumsuz etkileyebilecek bir gelişmedir. Türkiye'de kırk yıl gibi kısa sürede, otomotiv sektörü büyük bir gelişme sağlayarak, imalat sanayimiz içerisinde üçüncü büyük sektör olmuştur. Yarattığı katma değer, sağladığı istihdam, yarattığı ihracat hacmi ve kamuya aktardığı vergiler ile okonomimize büyük bir katkı sağlamaktadır. Otomotiv sanayii talebi canlandırılarak, firmaların kapasitelerinin tamkullanıldığı takdirde sektörün üretimi, istihdamı, ihracatı, yatırımlarının hız kazanacağı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hassas dengeler üzerinde durmakta olan otomotiv sektörünü ilgilendiren kararların daha dikkatli alınması gerekmektedir. Otomotiv sanayiini ekonomik olarak olumsuz etki yapacak ve sekteye uğratacak kararların yerine sektörü harekete geçirecek, dinamizm kazandıracak kararların alınması daha yerinde olacaktır. Otomotiv sanayiimizin dünya piyasalarında rekabet edebilecek koşulları yakalaması için talebi artıracak politakalar seçilmeli ve ölçek ekonomisi yakalanmalıdır. Buradan hareketle otomotiv sanayiimiz ile doğrudan veya dolaylı olarak bir çok sanayii dalını etkileyerek topyekün bir sanayileşme hamlesi yapılabilir. Otomotiv sanayii bu bakımdan öncü bir sektör olmaktadır. Bu durum ise otomotiv sanayii için umut verici beklentileri doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The applications of the import with waiver are dealt with in Turkey's Import Regime. Due to Turkey's economic conditions, the automobile was considesed to be a luxurious consumption commodity betwan 1963 and 1972, which involve the first and second five-Year Development Plans Therefare, seme serstrictions as regards its impart were imposed. To that end, the applications of import with waiver, which is to prevent fareign earrency fromgoing out, were put into effect. Our citizens working abroad bring into the Country their cars they hame bought with their savings according to the import With waiver. For the imports of car in this way, fareign currency is not trenferred and its saving is ensured. Nowadays, the automobile is not a luxurious requirement and its impost is exercised freely. Through the decree for imports with waiver in October 24, 1996, this eight was granted to citizens settling in the country. Therefore, the imports of that kind has deviated from its original goal. Giving pesmission to the imports of second-hand car threugh such a regulation is a new develogment that affects adversely Turkey's automative sector. Due to the imports in this way, the demand for home car tends to be running at a low ebb and leads to a significent decline in sales and thereby im production volume. Thededine in car manufacturing, on the other hand, will haue an adverse effect on the employment, exports and inverstaient in the firms involved in car manufacturing industry in a continuous succession. The government, through the import with waiver that it pat into effect in order to create new resources, use a total of 34.245 accounts at a rate of 15 % interest. The cost of these resources is rather high. Private Ioiport Forei^i Currency accounts ace not an icceversibie source like taxes ami should fee paid back one year later with capital and ist interest. In addition, the fall in sales of home cars leads to a decline m faxes collected from car owners, and thereby camsing the state to sugfer loss of revenues.IV The protection eight that the sector obtained owing to Chstoms union procedures up to 2001 contredicts with the imports with waives, and this right, which was achieved with great difficulty is easily forgone. This situation, moreoves, creates a lack of confidencein view of accords signed, Which is a development that can adversely affect Turkey's integration into the EU. At a short pesiod of 40 years in Turkey, the automotive sector has achieved a significant progress und become thethird laugest sector in our manufacturing industry. Tt provides a tremen dous contribution to our economy through the added value, emplayment and export volum it has created, and the faxes it has trensferred to public sector. Instead of decisions that will adversely affect the automative industry and will cause it to come to a halt, it would be more reasenable to take the decisions that will trigger off the sector and will bring in it a dynamison. Conseqvently, a total Industriali zation breakthragh that can affect most industrial subdivisions related either directly or indirectly with the Industry can be started. With this respect, the automative industry is a pioneering sector. This sitvation generates promising expectations Fer ths industry.