Endometrioid endometrial karsinomlarda L1 hücre adezyon molekülü (L1CAM) ekspresyonu, prognostik önemi ve sağkalım ile ilişkisi
L1 cell adhesion molecule (L1CAM) expression in endometrioid endometrial carcinomas, its prognostic significance, and correlation with survival
  1. Tez No: 613131
  2. Yazar: SULTAN DENİZ ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYRAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: L1 hücre adezyon molekülü (L1CAM; CD171), hastalık öngörü potansiyeli olan ve kötü klinik gidişata sahip endometrium kanserlerinin tanımlanmasına yardımcı olabilecek biyolojik bir belirteçtir. Endometrium kanserindeki L1CAM ekspresyonunun kötü prognostik belirteçler, ileri evre, uzak nüks oluşumu ve düşük sağkalım ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, endometrium kanserinin en sık görülen histolojik alt tipi olan endometrioid endometrial karsinom tanısı almış olgulardaki L1CAM ekspresyonunun, klinikopatolojik parametreler ile ilişkisini, prognostik önemini, nüks durumunu ve sağkalım ile ilişkisini analiz etmektir. Materyal ve metod: Çalışmada İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Ocak 2009 ile 31 Aralık 2014 yılları arasında endometrioid karsinom tanısı alan olguların fiksasyon ve takip kalitesi en yüksek lamları seçildi. Olgulara ait histolojik tanı, histolojik derece, myometrium invazyon varlığı/derinliği, myometrium invazyon tipi, lenfovasküler invazyon ve servikal stromal invazyon varlığı yeniden değerlendirildi. İmmünhistokimyasal olarak uygulanan L1CAM ekspresyonu için tümörde görülen %10'un üzerindeki membranöz boyanma pozitif kabul edildi. Olgulara ait yaş, hastalığın evresi, lenf nodu metastazı durumu, peritoneal sitoloji örneği pozitifliği, nüks varlığı, genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım verileri kaydedildi. ESMO-ESGO-ESTRO konsensusuna göre risk sınıflandırması yapıldı. L1CAM ekspresyonu ve klinikopatolojik parametreler arası ilişki ve sağkalıma etkisi istatistiksel analizle hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya toplam 264 olgu dahil edildi. L1CAM pozitifliği 22 olguda görüldü (%8.3). L1CAM ekspresyonu ile ileri yaş, yüksek derece, derin myometrial invazyon, risk sınıflandırması ve pelvik nüks arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Kaplan-Meier sağkalım analizinde L1CAM pozitif olguların düşük genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım sürelerine sahip olduğu görüldü. L1CAM ekspresyonunun tek değişkenli analizde genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım üzerine etkiliyken, çok değişkenli analizde bu etkisini sürdüremediği belirlendi. Sonuç: Çalışmamız L1CAM ekspresyonunun ileri yaş, yüksek derece, derin myometrial invazyon gibi kötü prognostik belirteçler ile anlamlı ilişkisi olduğunu saptamıştır. L1CAM pozitifliği orta-yüksek ve yüksek riskli olgularda anlamlı olarak ilişkili bulunmuştur. L1CAM ekspresyonu pelvik nüksü ve daha kötü sağkalımı öngörmektedir. L1CAM tedavi yönetim algoritmalarında henüz rutin olarak kullanılmamakla birlikte adjuvan tedaviyi belirlemek ve hasta takip algoritmalarını yönetmek için umut vaat edicidir.
Özet (Çeviri)
L1 Cell Adhesion Molecule (L1CAM) Expression in Endometrioid Endometrial Carcinomas, Its Prognostic Significance, and Correlation with Survival Introduction: L1 cell adhesion molecule (L1CAM; CD171) is a biological marker that can help identify endometrial cancers with poor clinical prognosis and poor predictive potential. L1CAM expression in endometrial cancer has been shown to be associated with poor prognostic markers, advanced stage, distant recurrence, and worse survival. Objectives: The aim of this study is to analyze the relationship between L1CAM expression and clinicopathological parameters, prognostic significance, recurrence and survival in patients diagnosed with endometrioid endometrial carcinoma. Materials and method: In this study, patients with diagnosis of endometrioid carcinoma between January 1, 2009 and December 31, 2014 at the İzmir Katip Çelebi University Atatürk Education and Research Hospital were selected. Histologic diagnosis, histologic grade, presence/depth of myometrial invasion, pattern of myometrial invasion, lymphovascular invasion and cervical stromal invasion were reevaluated. Immunohistochemically applied L1CAM expression was accepted as positive for membranous staining of more than 10%. Age, stage, lymph node metastasis, peritoneal cytology positivity, recurrence, overall survival and disease-free survival were recorded. Risk classification was made according to ESMO-ESGO-ESTRO consensus. The relationship between L1CAM expression and clinicopathological parameters and its effect on survival was calculated by statistical analysis. Results: A total of 264 cases were included in the study. L1CAM positivity was seen in 22 cases (8.3%). L1CAM expression was found between advanced age, high grade, deep myometrial invasion, risk classification and pelvic recurrence statistically significant correlation. Kaplan-Meier survival analysis showed that L1CAM positive patients had poorer overall survival and disease-free survival. L1CAM expression was found to have an effect on overall survival and disease-free survival in univariate analysis, but not on multivariate analysis. Conclusion: Our study found that L1CAM expression was significantly associated with poor prognostic markers such as advanced age, high grade, and deep myometrial invasion. L1CAM positivity was found to be significant in high-intermediate and high-risk cases. L1CAM expression predicts pelvic recurrence and poorer survival. Although L1CAM is not routinely used in treatment management algorithms, it is promising to identify adjuvant therapy and manage patient follow-up algorithms.