Sayfiye konaklama işletmelerinde oda satış yöntemleri ve son dakika (last minute booking) satışlarının yapısal analizi
  1. Tez No: 61315
  2. Yazar: MURAT EMEKSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Türkiye, artan yatak kapasitesi ve turizm gelirleri ile dünya turizm pazarından % 1-3'lük bir pay almakta ve 2000 yılında en yüksek pay sıralamasında ilk 10 ülke arasına girmeyi hedeflemektedir. Fakat, son yıllarda kitle turizmine yönelik olarak yabancı tur operatörleri ve seyahat acentaları ile çalışan sayfiye konaklama işletmelerinde çeşitli nedenlerle rezervasyonlu katalog satışları azalmış ve işletmeler son dakika satışları ile karşı karşıya kalmışlardır. Son dakika fiyatlarının, katalog fiyatlarından daha düşük olması konaklama işletmelerinin oda satış gelirlerinin ve ülkenin döviz girdisinin azalması anlamına gelmektedir. Bu çalışmanın amacı; sayfiye konaklama işletmelerinde tur operatörleri/seyahat acentaları aracılığı ile yapılan katalog ve son dakika satışlarını incelemek ve son dakika satışlarını yapısal olarak analiz etmektir. Çalışmanın birinci bölümünde sayfiye konaklama işletmelerinin küresel ve yerel gelişimi ele alınmış, ikinci bölümünde ise oda satış yöntemleri, tur operatörleri/seyahat acentaları aracılığıyla satışlar, son dakika satışları ortaya çıkartan nedenler nitel olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise son dakika satışları sayfiye oteller üzerine yapılan bir alan araştırmasıyla nicel verilerle çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey has taken a high amount of share, % 1.3, from the world's tourism market with it's gradually increasing number of bed capacity, and it has been aimed to take a place in the share list of top ten countries in 2000. However, in mass tourism, there has been a decline in the number of reserved catalog sales of resort and lodging properties which work in cooperation with foreign tour operators and travel agencies; thus the properties have begun to examine the last minute booking sales. When compared to the catalog sales, last minute sales offer lower prices, and this means a decrease in room-sale income and Turkey's foreign exchange receipt's. The purpose of this study is to describe the catalog and last minute booking sales of resort hotels via foreign tour operators and travel agencies; and to analyze the results of last minute booking sales. Chapter one includes the description of the development of resort /lodging properties both in the world and in Turkey. Chapter two is based on the review of the room-selling technics and room selling via foreign tour operators and travel agencies. Lastly, what causes the last minute sales has been discussed qualitively. Chapter three is the presentation of an experimental study on“last-minute sales of resort hotels and its effects”and the quantitative discussion of the data collected.