Türkiye'de ulusal tasarrufun yönlendirilmesinde menkul kıymetler piyasasının rolü
  1. Tez No: 61314
  2. Yazar: ZEYNEP TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET insanlığın daha yüksele bir yaşam düzeyini elde etme çabasında net yatırımların sürekliliği ve tasarruflar büyük önem taşır. Türkiye'de kamu tasarrufları yetersiz, gönüllü tasarruflarda istenilen düzeye çıkarılamamıştır. Özellikle Î980 sonrasında, tasarrufların arttırılması ve daha etkin değerlendirilebilmesi için bir dizi mali sektör reformu başlatılmış ve bir fînansal serbestleşme sürecine girilmiştir. Tüm yeniliklerin mali sistemi en çok ilgilendiren ve etkileyen yönü, sistemde ilk defa döviz ve sermaye hareketlerine serbestleşme sağlanması olmuştur. Ancak Türkiye'de süre gelen ekonomik ve siyasi İstikrarsızlık, ulusal tasarrufu olumsuz yönde etkilemektedir. Bireysel tasarruflar, enflasyona karşı değerini koruyabilmek ve reel getiri sağlayabilmek için: arsa, konut altın, döviz v.b. servet şeklinde talebin yükselmesine ve ekonomiye yaran olmayan tasarruf şekline dönüşmesine sebep olmaktadır. Ulusal tasarrufun, ekonomiye yararlı araçlara kaydırıması, yatırımların ivme kazanması ve ekonomik gelişmenin sağlanması açısından önemlidir. Bu çalışmada; Türkiye'de mali piyasalarda en büyük payı kamu kesiminin aldığı görülmektedir. Bu eğilim zaman içinde hiç azalmamıştır. Kamu kesiminin borçlanma gereği arttıkça bu durum devam etmektedir. Hazine bonosu ve devlet tahvili ihracı ile mali kesime hakim olmakta ve oluşan fonların büyük bir kısmım toplamaktadır. Tasarrufların, diğer yatırım enstürümanlarına yönelmesinde en büyük rolü, tahvil piyasasında oluşan faiz oranlan belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For the efford of obtaining high level of living standard prolorged net investment and saving are basic requirements In Türkiye the public savings are not enough and volunteer saving have not been raised to the desired level. Especially after 1980 in order to for increase the savings and to evaulate them effectively, a series of financial sectoral reforms have been started. The most effective and intesting aspect of the financial system have been providing the free exchange and capital movements in system. Political and economical instability in Turkey has afrectod the national saving negatively. Protecting its own value in return for inflation and providing real revenue, individual savings have increased the devard for vacant lot, houses, gold and forcing exchange, so this kind of saving doesn't useful for the ecnomy. Directing the national saving to useful tolls is important to accelerate the investrent and to provide economic development. In this study, it has been seen that public sector veceives the big vest part in financial markets. This situation has been lasting because of the necessity of debts of public sector. It dominates in the financial sector by state bonds and treasure bills and collects the most of the funds. Directing the savings to other investment instruments is determined mostly by interest rates which is derermired in bond market.