Liderlik ve çalışma arkadaşı desteğinin iş doyumuna etkisi
The impact of leadership and coworker support on jobsatisfaction
  1. Tez No: 613156
  2. Yazar: CANER ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA ÜNLER ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüz çalışma hayatında iş yerleri, zamanın büyük bölümünün geçtiği yerler olmuştur. İşyerlerinde pek çok farklı etkileşim unsurlarının olmasının yanında bireyleri sosyal açıdan en çok etkileyen faktörlerden ikisi yöneticileri ve çalışma arkadaşlarıdır. Çalışanların işyerlerinde desteklendiğini görmeleri, ihtiyaçları anında onlara destek olacak kişilerin olduğunu bilmeleri, işin yapılışını ve doyumunu olumu yönde etkileyecektir. Çalışanların örgüte bağlığını, verimliliğini ve performansını etkileyen faktörlerden olan“iş doyumu”üzerinde önemle durulması gereken bir kavram olmuştur. Bu sebeple sergilenen liderlik tarzı ve çalışma arkadaşı desteğinin iş doyumuna etkisini bilmek önem arz etmektedir. Bu çalışmada, liderlik tarzı ve çalışma arkadaşı desteğinin iş doyumu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Hizmet sektörü çalışanlarından oluşan 200 kişi üzerinde anket çalışması yapılmış, istatistiksel analiz yöntemleri ile bulgular elde edilmiş ve sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre; liderlik değişkenleri içerisinde iş doyumuna en büyük etkiyi katılımcı liderliğin yaptığı görülmüştür. Çalışma arkadaşı desteğinin iş doyumuna etkisi incelendiğinde“sosyal destek”değişkeninin en yüksek etkiye sahip olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's working life, workplaces have become the places where people spend most of their time. Apart from various interaction factors in work places, two of which affect people the most socially are managers and coworkers. When workers are supported in their workplaces and they know that there are people who will support them in times of need, this will affect their jobs and job satisfaction positively. One of the factors that affect the organizational commitment, productivity and performance of workers,“job satisfaction”has become a noteworthy concept. Therefore, it is important to know the leadership style and the impact of coworker support on job satisfaction. Leadership styles and the impact of coworker support on job satisfaction are studied in this study. A survey is carried out in a group of 200 workers in service sector, findings are obtained by statistical method of analysis and results are attained. According to these results, collaborative leadership has the most considerable effect on job satisfaction among the leadership variables. When the impact of coworker support on job satisfaction is studied,“social support”is specified as the most effective variable.