Susurluk ilçe merkezi (Balıkesir) yerleşim alanı zeminlerinin jeo-mühendislik özelliklerinin cbs ile değerlendirilmesi
Geo-engineering evaluation at susurluk (Balıkesi̇r) settlement area with using gis
- Tez No: 613171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER CERYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Susurluk yerleşim alanındaki (Balıkesir, Türkiye) zemininin jeo-mühendislik özellikleri CBS kullanılarak değerlendirilmiştir. Bunun için önce Susurluk Belediye arşivinden alınan zemin etüt raporlarında uygun olan verilerden bir veri tabanı oluşturulmuştur. Bu veri tabanı için 77 sondaj verisi, kullanılmıştır ve veriler Coğrafi Bilgi Sistemi CBS kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizlerle kullanılarak, eğim haritası, yeraltı suyu seviyesi ve yeraltı su derinlik haritaları, farklı derinlikler (3, 6, 9, 12 ve 15m) için düzeltilmiş SPT-N değerlerinin dağılımı, P-dalga hızı (Vp), S-dalga hızı (Vs), Vp/Vs oranı ve zemin büyütme haritaları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this is study, the geo-engineering properties the soil in the settlement area of The Susurluk (Balıkesir, Turkey) was assessed using GIS. For this, firstly, an database was created using the appropriate data taken from the soil investigation report from Susurluk municipality archive. The database was created by using 77 borehole data and these data were analyzed by using Geographical Information System. Slope map, map of the underground water level maps, the depth of underground water maps, SPT-N value corrected distribution maps for different depths which are 3, 6, 9, 12 and 15 m. , P-wave velocity (Vp), S-wave velocity (Vs), the ratio of Vp/Vs and amplification were prepared using these analysis.