Karacabey ilçesinin coğrafi etüdü
Geographical studying of Karacabey district
- Tez No: 188739
- Danışmanlar: DR. MEHMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Karacabey lçesi, Marmara Bölgesinin Güney Marmara Bölümünde yer alan,Bursa iline bağlı bir ilçedir. Doğudan Mudanya ve Bursa, güneyden Mustafakemalpaşave Susurluk, batıdan Balıkesir'in ilçesi Bandırma ve kuzeyden Marmara Denizi ileçevrilidir. Karacabey ilçesi yaklaşık 1170 km² alan kaplamaktadır.lçe arazisinin bugünkü görünümü genel anlamda Alpin tektonik hareketlerlebelirlenmiştir. Daha sonra tektonik ve akarsu etkinliğiyle şekillenerek bugünkügörünümünü almıştır. Etüt sahamızın morfolojisinin bugünkü hatları tektonik velitolojik yapı tarafından belirlenmiştir.nceleme sahamızın iklimi, Karadeniz iklimi ile Akdeniz ikliminin etkileriniyansıtır. Etüt sahamızın sınırları içinde bulunan akarsular, Susurluk, Nilüfer Çayı veKaradere'dir. Bu akarsuların hepsi düzensiz rejime sahiptir. En yüksek seviyelerine kışaylarında, en düşük seviyelerine de yaz mevsimi sonunda ulaşırlar.lçe topraklarındaki doğal bitki örtüsü, Marmara Bölgesinin genel özelliğinivermekle birlikte denize yakın yöreleriyle kırsal alanları farklılıklar göstermektedir.lçenin kuzeyindeki denize yakın kısımlarda nemi seven ormanlar yetişmiştir.2000 yılındaki nüfus tespitinde Karacabey lçe merkezinin nüfusu 40.624olmuştur. Karacabey'e bağlı olan 64 köyün toplam nüfusu 36.263'tür. lçe merkezi veköylerin toplam nüfusu ise 76.887'dir. Nüfusun %52'si ilçe merkezinde, %48'i iseköylerde yaşamaktadır. 1990-2000 yılları arasında yıllık nüfus artışı â°7'dir. Nüfusdaha çok Karacabey ovasında toplanmıştır. Genelde akarsu boylarında kurulan köyler,nüfusun yarıdan fazlasını barındırır.Karacabey'in ekonomisi tarım, hayvancılık ve sanayi olmak üzere üç temelfaaliyete dayanır. Karacabey ilçe topraklarının 68366 hektarı tarım arazisi, 30425hektarı orman ve çalılık, 9478 hektarı çayır ve mera, 2863 hektarı da tarım dışı olan vekullanmaya elverişli olmayan araziler olarak karşımıza çıkmaktadır.Etüt sahamız, konumu itibariyle antik çağlarda dahi ticaret yollarının kesişmeyolunda olmuştur.
Özet (Çeviri)
Karacabey is a district of Bursa. t is in the south of Marmara Region. It issurrounded by Mudanya and Bursa, in the east, Mustafakemalpaşa and Susurluk, in thewest, Bandırma, and Marmara Sea in the north-west. Karacabey is approximatelylocated in 1170 km².The shape of the land in the town was virtually occurred as a result of thetectonic movement of the Alps. Having been shaped up, it has got the view by thetectonic movement and floating of the river. The present morphological shapes of thestudying area have been occurred by tectonic and lithologic geology.The climate in Karacabey consists of the Blacksea climate and theMediterranean climate. The town has some of which are Susurluk, Nilüfer Çayı andKaradere. All the rivers mentioned above have irregular level. They reach the top levelin winter and the low level at the end of summer.The natural plants in the town have the same characteristic as the ones inMarmara Region, buy have some differences from the areas by the sea and the ruralarea in which the wetty woods are been grown.The population in the centre of Karacabey is 40.624 in 2000. The totalpopulation of the villages belonged to the town is 36.263. The total population of thetown centre and the villages is 76.887. 52% of the population live in the city centre andthe rest of it, 48% live in the villages. The increase in the population is 7â° from 1990 to2000.people mostly live in Karacabey Plain.The economy in Karacabey consists of agriculture, industry and stock farming.The land of the town occupied by agricultural area, which is 68366 hectare, forest andbushes, 30.425 hectare, grassland, 9.478 hectare and baron land 2.863 hectareKaracabey was on a busy trading road even in ancient times.