Erişkin bronş astımı olan hastalarda egzersiz kapasitesinin ve aktivite-rol yeterliliğinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of exerci̇se capaci̇ty and acti̇vi̇ty role adequacy i̇n pati̇ents wi̇th adult bronchi̇al asthma
- Tez No: 613282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Aktivitenin kısıtlanması, bronş astımı olan hastalar tarafından en sık belirtilen semptomlardan biridir. Ayrıca astım hastaları nefes darlığı nedeni ile egzersiz yapmaktan kaçınmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı erişkin bronş astımlı hastalarda egzersiz kapasitesinin ve aktivite rol yeterliliğinin değerlendirilmesiydi. Çalışmaya yaş ortalaması 32,85±12,10 yıl olan 20 bronş astımlı birey ve yaş ortalaması 33,25±11,16 yıl olan 20 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. Bireylerin solunum fonksiyonları, spirometre ile, egzersiz kapasitesi, altı dakika yürüme testi (6DYT) ile, alt ekstremite kas enduransı, 30 saniye kalk-otur testi ile, günlük yaşam aktiviteleri, London Chest Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ile, yaşam kalitesi, Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile, astımlı hastalarda yaşam kalitesi, Astıma Özgü Yaşam Kalitesi Anketi (AQLQ) ile, kinezyofobi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile, psikososyal değerlendirme, Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) Ölçeği ile, aktivite-rol yeterliliği, Aktivite Öz-Değerlendirme (AÖD) anketi kullanılarak değerlendirildi. Çalışma sonucunda, bronş astımlı bireylerde egzersiz kapasitesi, alt ekstremite kas enduransı, günlük yaşam aktivitelerine yeterlilik, yaşam kalitesi ve aktivite-rol yeterliliğinin sağlıklı bireylere göre anlamlı olarak daha düşük olduğu bulundu (p0,05). Sonuç olarak, bronş astımlı bireylerde egzersiz kapasitesi ve aktivite-rol yeterliliği sağlıklı bireylere göre düşüktür. Bronş astımlı bireylerde aktivite-rol yeterliliğinin değerlendirilmesi ve rehabilitasyon programının içerisinde bulunması önerilir. Ayrıca bronş astımlı bireylerin aktivite katılımını, yaşam kalitesini artırmak için fiziksel aktivite danışmanlığı yapmak etkili olabilir. Çalışmamız, bu konuda yapılacak ileri araştırmalara öncü ve yol göstericidir.
Özet (Çeviri)
Activity limitation is one of the most common symptoms noted by patients with bronchial asthma. In addition, asthma patients avoid exercising due to shortness of breath. Therefore, the aim of this study was to evaluate exercise capacity and occupational competence in adult bronchial asthma patients. The study included 20 bronchial asthmatic individuals with a mean age of 32.85±12.10 years and 20 healthy individuals with a mean age of 33.25±11.16 years. The physical and demographic characteristics of the individuals were recorded. Lung functions using spirometry, exercise capacity using six-minute walking test (6MWT), muscular endurance of the lower limbs with 30 second sit-and-stand test, daily life activities using London Chest Daily Life Activities Scale (LCADL), life quality using Nottingham Health Profile (NHP), quality of life in patients with asthma using Asthma-Specific Quality of Life Survey (AQLQ), the kinesiophobia using Tampa Kinesiophobia Scale, psychosocial evaluation using Hospital Anxiety and Depression (HAD) Scale, occupational competence using Occupational-Self Assessment (OSA) Questionnaire were evaluated. As a result of the study, it was found that exercise capacity, lower extremity muscle endurance, adequacy of daily life activities, quality of life and activity-role adequacy were significantly lower in individuals with bronchial asthma compared to healthy individuals (p0.05). İn conclusion, exercise capacity and occupational competence are decreased in individuals with bronchial asthma compared to healthy individuals. Occupational competence should be evaluated in individuals with bronchial asthma and to be included in the rehabilitation program. In addition, physical activity counseling can be effective to increase the activity participation and quality of life of individuals with bronchial asthma. The our study is leading and guiding the clinical trials that will be conducted on this topic.