Farklı şekillerde saklanan doku örneklerinde lenfoid hücre klonalitesinin moleküler yöntemlerle araştırılması
The detection of the B lymphoid cell clonality with moleculer methods on praffin embedded materials fixed in different solutions
- Tez No: 149954
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞINSU KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Farklı Şekilde Saklanan Doku Örneklerinde Lenfoid Hücre Klonalitesinin Moleküler Yöntemlerle Araştırılması ÖZET Rutin patoloji incelemelerinde farklı solüsyonlarla tesbit edilmiş, parafine gömülü arşiv materyalleri kullanılmaktadır. Şüpheli B lenfosit proliferasyonlannda reaktif-neoplastik ayırım için immünofenotipik incelemeler yetersiz kalabilmekte, bu durumda moleküler incelemelere gereksinim duyulmaktadır. Tam amaçlı yapılan moleküler incelemelerde en sık PZR yöntemi tercih edilmektedir, immunoglobulin ağır zincir (IgH) genlerinin klonal olduğunun gösterilmesi tanısal yaklaşım için kuUanılmaktadır. Bu çalışmada, klonal olduğundan emin olumdan çeşitli B hücreli lenfoma olgularında, multipleks PZR ve heterodupleks analiz yöntemi kullanılarak tesbit solüsyonlarının, DNA kalitesi, miktarı ve saflığının, blok yaşının klonalite saptanmasına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 59 B hücreli lenfoma hastasına ait biyopsi materyallerinden elde edilen DNA örnekleri incelenmiştir. Bu materyallerin 42'si formalin, 7'si AFA, 6'sı Holland, solusyonuyla tesbit edilmiş, 4'ü tesbit solüsyonu bilinmeyen konsültasyon hastasına aittir. Materyallerin 11 'i 2005, 24 'ü 2004, 12'si 2003, 6'sı 2002, 6'sı 2001 yılına ait parafin bloklardır. BIOMED-2 kontrol primerleri kullanılarak yapılan multipleks PZR sonucunda, formalinle tesbit edilmiş hasta materyallerin %92.8'inden, AFA ile tesbit edilmiş materyallerin %100'ünden, holland ile tesbit edilmiş materyallerin %16.7'sinden olmak üzere tüm doku materyallerinin %84.8'inden iyi kalitede (
Özet (Çeviri)
The detection of the B lymphoid cell clonality with molecular methods on paraffin embedded materials fixed in different solutions Summary Paraffin embedded tissue samples are used for routine pathology practice. Routine histopathology and immunohistochemistry methods may not be enough to differentiate benign reactive proliferations and suspicuous neoplastic lymphoid proliferations. In this occasion molecular methods are essential for differentiation. PCR is the most preferred molecular method for this purpose. Clonality of Ig heavy chain genes is used for diagnostic purposes in these occasions. In this study we used B-cell lymphoma cases which we know clonal Ig heavy chain gene rearrangements. We used multiplex PCR method with heteroduplex analysis. The effect of fixation solution type and block age on DNA quality, quantity and purity were analysed first at the beginning of the study. The DNA samples obtained from paraffin embedded blocks of 59 B-cell lymphoma cases. 42 of them were fixed in formaline, 7 in AFA, 6 in Holland solutions. Four cases have consultation blocks where the fixation status was unknown. 11 blocks were less than one year old, 24 were one year old, 12 were two years old, 6 were three and 6 were four years old. BIOMED-2 conrol primers were used for DNA quality PCR analysis. All the samples from AFA fixed tissues have high quality (