Bafa gölündeki ceran balığı (Lizaramada rissa, 1826) populasyonunun biyolojik yönden incenlenmesi
  1. Tez No: 6133
  2. Yazar: HASAN MUSA SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
61 VI-ÖZET Bu araştırmada, Bafa gölündeki Liza ramada populasyonunun biyolojisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de kefaller üzerine yapılmış araştırma sayısı oldukça azdır. Bir kaç biyo -ekolojik kökenli araştırmanın dışında, diğer araştırmalar taksonomik, diagnestik ve morfolojik incelemeler şeklindedir. Bafa gölünden sağlanan 360 adet Liza ramada örneğinden pullar alınarak yaş tayinleri yapılmıştır. Ayrıca, yaş tayininde otolit ve birinci dorsal yüzgeç ışınları denenmiş ise de pulların kullanılması tercih edilmiştir. Yakalanan örnekler I-X yaşları arasında dağılım göstermiştir. Populasyondaki dişilerin erkeklere oranı 1.35 olarak bulunmuştur. Populasyonda en kalabalık grupları IV -VII yaş arasındaki fertler oluşturmuştur. İncelenen örneklerde boy ve ağırlık değerleri sırasıyla 19.6-53.0 cm. ve 66-1225 gr, arasında dağılım göstermiştir. İlk yaşlarda cinsler arasında büyüme açısından önemli bir fark olmamasına karşın, üreme yaşma yaklaşıldıkça önemli bir fark oluşmuştur. Ağırlık açısından da cinsler arasındaki farkın büyük olmadığı gözlenmiştir. En fazla oransal boy ve ağırlık artışı II. yaşta, en az oransal boy artışı VIII. yaşta, oransal ağırlık artışı ise VII. yaşta meydana gelmiştir. İlk yaşlarda boy ve ağırlık artışının yüksek olmasına karşın, ileri yaşlarda bu oran azalmıştır.62 Kondüsyon faktörü açısından cinsler arasında önemli bir fark bulunamamıştır. Genelde yaş ilerledikçe kondüsyon faktöründe bir artış göze çarpmıştır, örneğin, II. yaşta dişi için 0.852, erkek için 0.832 olan kondüsyon faktörü IX. yaşta dişi için 1.058 ve erkek için 1.031 olarak hesaplanmıştır. Aylık değişimlere göre, kondüsyon faktörünün üreme periyoduna yaklaşıldıkça arttığı gözlenmiştir. Bu populasyonda, erkeklerin IV -V, dişilerin V-VI yaşın da cinsel olgunluğa ulaştıkları saptanmıştır. Üreme göçü sırasında gonadların gelişmesinin oldukça hızlandığı gözlenmiştir. Göç periyodunda, yumurta sayıları 400000-1600000 adet olarak sayılmış ve yumurta çapları da 511.09-622.34 u olarak ölçülmüştür. Et verimi açısından, populasyonda en büyük verimliliği VII. yaş grubu oluşturmuştur. Bu verimlilik IV. yaştan sonra önem kazanmaya başlamıştır. Bu yaşın ise cinsel olgunlaşma yaşı ile aynı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
63 VII-SUMMARY The aim of this study is the biological investigation of the population of Liza ramada in Bafa Lake» Investiga tions on mullet are scarce in Turkey. Except a few bio-ecol ogical investigations, others were on taxonomical, diagnos tic and morphological topics. Age determination was made from scales which were taken from a catch of 360 Liza ramada samples from Bafa Lake. Fur thermore, Otolith and first dorsal fin rays were tried for age determination, but scale method is preferred. Our samples show an age distribution between I and X. The female / male ratio of the population is 1.35. The moBt abundant age-groups in the population are between IV-VII. In the investigated samples, length and weight distributions are found to be between 19. 6-53.0 cms and 66-1225 gs res pec - tively. Although in early age-groups, no significant differ ences were observed between the sexes in length, near the spawning age,.a significant difference appeared. Also, no significant difference was observed between the sexes in weight. The rate of the most relative increase in length and weight were in the II. age, the rate of the least relative increase in length was in the VIII. age and in weight was in the VII. age. Although increasing rate in length and weight were high in early ages, those rates decreased in64 advanced ages. No significant difference-was found~betweBn the sexeson condition factor. Generally, the condition factor in creased with the advancing ages. For example, condition factors were calculated to be 0.852 for females and 0.832 for males in II. age; In IX. age, they were calculated to be 1.058 for females and 1.031 for males. According to the monthly variations, condition factor increases towards the spawning period. The reaching of sexual maturity is established as be tween ages IV-V and V-VI in males and females respectively in this population. Development of the gonads were found to be increasing during the spawning migration period. In the same period, egg numbers were counted to be between 400000-1600000 and egg diameters were measured to be between 511.09-622.34 fims. The highest meat productivity in the population is found to be in age VII. This productivity becomes important after IV. age, which also happens to be the sexual maturity age.