Tarikatların sanata yaklaşımı
Religious orders aproach to art
- Tez No: 61330
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN HANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Güzel Sanatlar, Religion, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 735
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TARİKATLARIN SANATA YAKLAŞİMİ Bir çok sanat ürünleri içerisinde sanata emeği geçen ve günümüze kadar gelen tarikat sanat ürünleri bulunmaktadır. 14. 15. y.y. Anadolu'da ortaya çıkan tarikatlar, Türk İslam sanatında,dini resimlerde tarikatlara özgü, dinler derlenip halka sunulmuştur. Anadolu'da tarikatların yayılışında,ibadet amacıyla açılan tekke ve zaviyelerin ekonomik- siyasi araç olarak kullanılmasıyla,kapatılması bir çok tarikatın ortadan kaybolmasını getirmiştir.Bütün olan olaylar sonucunda tarikat ve halk karşı karşıya gelmiştir. Her tarikatın Allah'a ulaşmak için yaptıkları ibadet. tarikata kabul ediliş için izledikleri yöntem farklıydı. Birbirinden farklı olan bu tarikatların ortaya koydukları ürünlerin teması Allah-Peygamber sevgisiydi. Tarikatlara ait bir çok ozan,aşık,şairlerin söyleyen dili. hat yazılarıyla,yazının surete dökülüş mükemmelliğiyle.sürelerin-ayetlerin yazılması ve tanda,kılıçta,ibrikte,vücuda,surette yer almaları,Allah'a ve peygambere olan sevginin.gören gözle.seven yürekle özlem ve aşkla dile getirilmesiyle bir çok eser ortaya konulmuştur. Günümüze kadar gelen ve devam eden tarikat ürünleri,şiir,ilahi,şarkı,hat yazılarıyla günümüzde devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ÖZET RELIGIOUS ORDERS APROACM TO ART There ace many art skills which were oriented by religious order that contributed to art. The religious order which have founded in 14-15 centuries,In Tiirk-Islamie art,religious pietures and the product of religious order were exhibited. By the expansion of religious order along Anatolid.Kven the arm of Tekke and Zaviyes were to praichice,They became to be used a tool for social and economic purposes.The reason is because that mast of the Tekke and Zaviyes were closed. resulting in disappearance of many religious orders. In the end, Religious orders and public became opposed to each other. Each religious order has its own way to prachice and procedures to participate in.Although they were different from each other,the underlined pholosophy of thein art skills werw Love of Got and Her prophet. The songs of aşık,the scratch of calligrapherwho were members of religious order,thc calligraphcy of writine,writing of sure and verse of the Koran.being together at Kham,at swarf and the Love of God and her prophet served to produce many product in art. The poems,calligraphs,songs,chants of Religious order which were kept their existence are still in life.