Using musicvideos in EFL speaking classes
- Tez No: 61329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KEÇİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışma, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin, İngilizce Dili Sözlü Anlatım başarılarının, videoklip kullanımıyla artırılıp artırılamayacağını inceleyen bir uygulamadır. Dilde akıcılık, dilbilgisi, sözcük dağarcığı ve konu başarısı kategorilerinden oluşan sözlü anlatım yeterlilik sınavı verilmiştir. Bu çalışma deneysel bir çalışmadır ve bu çalışma için Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi hazırlık sınıflarında eğitim gören toplam 43 öğrenci uygulamaya katılmıştır. Bu öğrencilerden 22'si Kontrol Grubu'nda, diğer 21 öğrenci ise Deney Grubu'nda yer almıştır. Her iki gruba da 'karşılaştırma" ve 'kabul etme/reddetme' dil işlevleri öğretilmiştir. Deney Grubu'nda bu işlevlerin pekiştirilmesi için yapılan alıştırmalarda videoklipler kullanılmıştır. Kontrol Grubu'nda ise bu pekiştirme resim veya tartışma konulan kullanılarak yapılmıştır. Uygulama öncesi ve uygulama sonrası, öğrencilerin sözlü anlatım basan durumu, dilde akıcılık, dilbilgisi, sözcük dağarcığı ve konu başarısı kategorilerinden oluşan sözlü anlatım yeterlilik sınavının kullanıldığı ön-test ve son-test ile ölçülmüştür. Araştırma sonunda Deney ve Kontrol Grupları arasında önemli bir fark ortaya çıkmamıştır. Diğer bir deyişle, videoklip kullanmadan resim ve tartışma konularına tabi tutulan öğrencilerin, videoklip kullanılarak uygulamaya tabi tutulan öğrenciler kadar başarılı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT This study mainly investigates whether there will be an effect on students' speaking improvement when musicvideos are used in speaking classes. A speaking proficiency test, which includes fluency,accuracy, vocabulary and task achievement categories, was used in order to test their proficiency. This study was an experimental study and it was applied at Anadolu University Communication Sciences Faculty Preparation Program. Totally 43 students from preparatory classes participated in the study. 22 of the students formed the Control Group and 21 students formed the Experimental Group. The Control and the Experimental Group were given 'compare/contrast' and 'agree/disagree' speaking functions. The students in the Experimental Group were exposed to the speaking lessons which musicvideos were used. Musicvideos were used to facilitate the lessons. The students in the Control Group were exposed to pictures and discussion topics to facilitate the speaking lessons instead of musicvideos. Before and after the application, students' proficiencies were tested with the same pre and post-test. At the end of the study, it was found that there was no significant difference between the Control Group and the Experimental Group. In other words, the students who were not exposed to musicvideos were successful as well as the students who were exposed to musicvideos.