Finite element modelinde asetabulum anterior kolon kırığının kilitli, kilitsiz ve kombine plaklar ile intrapelvik veya suprapubik fiksasyonunun stabilite ve gerinim açısından karşılaştırılması
Comparison of stability and tension against the locked, unlocked and combined plates and intrapelvic or suprapubic fixation of the acetabulum anterior column fracture in the finite element model
- Tez No: 613321
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BAHADIR ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Klinik uygulamada asetabulum anterior kolon kırıklarında intrapelvik ve suprapubik plaklamanın karşılaştırıldığı bir çalışma literatürde yoktur. Bu tez çalışmasının amacı finite element modeli kullanılarak anterior kolon kırıklarında 6 farklı fiksasyon yönteminin stabilite ve implant üzerinde oluşan stresler açısından karşılaştırmaktır. Çalışmamızda finite element modelinde anterior asetabulum kolon kırığı fiksasyonunda kullanılan 6 farklı fiksasyon yöntemi stabilite ve gerinim açısından karşılaştırıldı. Bu modeller intrapelvik kilitsiz plak, intrapelvik kilitli plak, intrapelvik kombine plak, suprapubik kilitli plak, suprapubik kombine plak ve suprapubik kilitsiz plak modelleriydi. Modellere ayakta ve oturur pozisyonda olmak üzere iki farklı yük uygulandı. Kırık hattının pubik ve iliak tarafından alınan dört farklı noktada hareket ve stres değerleri X,Y ve Z eksenlerinde ölçüldü. Hareket sonuçları, net veri alabilmek için pubik taraftan iliak taraf çıkarılarak değerlendirildi. Çalışmamızda fragmanların birbirine göre hareketi değerlendirildiğinde, hem ayakta hem de oturarak yük uygulanan modellerde intrapelvik kilitsiz yöntem en stabil tespit yöntemi olarak bulundu. Kilitsiz intrapelvik modelde oturarak yük uygulamasında, kırık hattında farklı noktalardan yapılan ölçümlerde net hareket sadece Z ekseninde lateral bölgede 0,001 mm olarak bulundu. Suprapubik kilitsiz yöntem ise kırık hattında en fazla hareket olan yöntem olarak bulundu. Kilitsiz suprapubik modelde ayakta yük uygulamasında en yüksek net hareket x ekseninde kırık hattının alt bölgesinden yapılan ölçümde 0,080 olarak bulundu. Z ekseninde kırık hattının alt bölgesinde -0,058 mm lik değer vardı. İntrapelvik ve suprapubik plaklamayı kırık hattında hareket, açısından karşılaştırdığımız zaman suprapubik kombine plaklamada hareket intrapelvik modellere göre yaklaşık 6 kat; suprapubik kilitsiz plaklamada yaklaşık 25 kat olarak bulundu. Suprapubik plaklamada en stabil tespit yönteminin kilitli olarak plak uygulaması olduğu bulundu. Plak ve vidalara binen stresler incelendiğinde, hem plakta hem de vidalarda en fazla stresin suprapubik kilitsiz yöntemde olduğu görüldü. En az stresin ise intrapelvik kilitsiz yöntemde olduğu bulundu. Plaklara binen stresler incelendiğinde oturarak yük uygulamasında en düşük stres 4,04 mPa değer ile yine intrapelvik kilitsiz plaklamada olduğu görüldü. Suprapubik kilitsiz plaklamada plağa binen maximum stres 117,4 mPa ile intrapelvik kilitsiz uygulamanın 35 katıdır. Vidalara binen yükler karşılaştırıldığı zaman oturarak yük uygulanan modellerde maximum vida stresinin en düşük olduğu model 5,8 mPa ile intrapelvik kilitsiz modeldir. En fazla vida stresi 124 mPa ile suprapubik kilitsiz modeldedir. Klinik olarak en sık uygulanan tespit metodu olan suprapubik kilitsiz plaklamanın karşılaştırılan yöntemler arasında en az stabiliteye sahip ve tespit materyalleri üzerine en fazla stres binen yöntem olduğu görülmektedir. İntrapelvik kilitsiz uygulamanın ise en stabil yöntem olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
In the literature no study exists about intrapelvic and suprapubic plate applying in acetabulum anterior colon fracture. The aim of this thesis is to compare six different method in acetabulum anterior colon fracture in terms of stability of pelvic ring and stresses which occur on the plate by using finite element model. n this study, by in finite-element model 6 different fixation methods which were used for fixation in acetabulum anterior colon fracture were compared in terms of stability and strengthThese models were intrapelvic locked plate, intrapelvic combine used locked plate, intrapelvic without locked plate, suprapubic locked plate, suprapubic combine used locked plate, suprapubic without locked plate model. Two different load was applied to models in standing and sitting position. Motion and stres values in x, y and z axes were measured in four different point which were received by pubic and iliac side of fracture line. Movement results were evaluated by subtracting the pubic side than iliac side. Intrapelvic unlocked method was found to be the most stable method in load applied in sitting and standing models when motion of the fragments were evaluated. In unlocked intrapelvic model load appled in sittig position when the different points were measured by fracture line there was only one movement in z axis as 0,001 mm. Suprapubic unlocked method was found to be the most action method in the fracture line. In unlocked suprapubic model load applied in standing position highest movement was found as 0.080 in inferior of fracture line in x axis. In z axis there was -0,058 mm movement in inferior of fracture line. When we compare the intrapelvic and suprapubic plate in terms of motion in fracture line there was 6 times more movement in combine suprapubic model than unlocked intrapelvic model and there was 25 times more movement in unlocked suprapubic model than unlocked intrapelvic model. Locked plate model was found most stable fixation method through suprapubic models. When considering the stresses of the plate and screws the maximum stres in plate and screws were found in the suprapubic unlocked. method. The minimum stres in the plate and screws were found in intrapelvic unlocked method. When considering the stresses in plate minimum stres was in the unlocked intrapelvic model sitting load applied position as value 4,04 mPa. In suprapubic unlocked model maximum stres in plate was 35 times more than unlocked intrapelvic model as value 117,4 mPa. When considering the stresses in screws, lowest maxium stress was in the unlocked intrapelvic model sitting load aplied position as value 5,8 mPa. The highest maximum stres was in suprapubic unlocked model as value 124 mPa. It is clear that intrapelvic unlocked plate apply is the most stable method. Suprapubic unlocked plate which is clinically most common used fixation method is not only has minimum the stability but also method has most stresses in plate compared with the other methods in this study.