Periferal intravenöz kateter uygulanmasında ultrasonografı kullanımının bakım sonuçlarına etkisi
The effects of using ultrasonography on the caring outcomes in the peripheral intravenous insertion
  1. Tez No: 613324
  2. Yazar: TUBA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, periferal intravenöz kateter uygulamasında USG kullanımının bakım sonuçlarına etkisini belirlemek amacıyla randomize tek gruplu çapraz tasarımlı deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini özel bir hastanenin günübirlik kemoterapi ünitesinde tedavi uygulanan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 30 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri 'Hasta Bilgi Formu', Durumluk Kaygı Ölçeği', 'Ağrı Skalası' 'Memnuniyet skalası' ve 'PIVK İzlem Formu' ile toplandı. Hastalar uygulama gruplarına randomize atanarak, USG eşliğinde ve geleneksel yöntemle PIVK uygulandı ve gruplar çaprazlanarak uygulama yöntemleri tekrarlandı. Veriler SPSS 16.0 programı ile tanımlayıcı testler (ortalama, standart sapma, minimum- maksimum, yüzde), Pearson Korelasyon, Ki-kare ve Eşleşmiş t-Testi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining the effects of using ultrasonography on the caring outcomes in the peripheral intravenous catheter insertion. For this purpose, a randomized single group cross-experimental research design was implemented in this study. The study sample group includes 30 patients who accepted to participate in the study. They were treated at a private hospital's outpatient chemotherapy unit. Research data was collected by using 'Patient Information Form' , 'State Anxiety Inventory ', ' Pain Scale', Satisfaction Scale' and 'PIVK Follow-up Form'.Patients were randomly assigned to treatment groups, and PIVK USG was applied to guided groups through the traditional methods and the methods were repeated in a cross-examination format. The data was analyzed with the SPSS 16.0 using through descriptive ways (mean, standard deviation, minimum-maximum, percentage), Pearson correlation, Chi-Square and Paired t-Test. There were no statistical differences among application methods with regard to the success rate, number of attempts and the anxiety score of the patients (p>0,05).