Investigation of microstructural properties of new bioactive glass materials for biomedical applications
Biyomedikal uygulamalar için yeni biyoaktif cam malzemelerin mikroyapısal özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 613325
- Danışmanlar: PROF. FATMA KANDEMİRLİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Biyomühendislik, Seramik Mühendisliği, Bioengineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, 45S5 biyoaktif cam malzemelerin biyobozunurluk ve biyoaktivite davranışları, dolgu amaçlı olmayan biyomedikal cihaz uygulamalarında kemik doldurma terapisi amaçlı olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada, sentez yönteminin mikrokristal yapılar, yüzey morfolojisi ve termal patometrelerin in vitro çözünme ve mineral oluşumu üzerindeki etkilerini kristalin malzemeler üzerinde geleneksel sol-gel yöntemi ile üretilen tozlar üzerindeki etkilerini incelemekteyiz. Birçok rapor ve makale, kristalin biyo-cam yapıların, minerallerin oluşmaya başladığı zaman ölçülen amorf benzerlerinden biyolojik olarak daha etkili olduğunu göstermiştir. 45S5 biyoaktif cam, geleneksel çözücü kristalli usul kullanılarak sentezlendi ve daha sonra ısıl işlem, yarı kristalli bir yapı elde etmek ve ticari olarak temin edilebilen amorf döküm tozu 45S5 ile karşılaştırıldı. Hazırlanan jel numuneleri 700 ° C'de ısıtıldı ve kristal yapının% 80'inden fazlası için oluşturuldu. Çözünme 45S5 biyocam malzemeleri 12 mm çap boyutunda incelenmiştir. Toz haline getirilmiş toz biyoaktif cam malzemeler daha sonra X-ışını difraktometresi (XRD), Taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağıtıcı X-ışını analizi (EDS), diferansiyel termal analiz / taramalı kalorimetre (DTA-DSC) ve kalorimetre(DSC / TGA) kullanılarak analizleri sırasıyla analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, biodegradability and bioactivity behaviors of 45S5 bioactive glass ma-terials have been considered for bone-filling therapy in non-load bearing biomedical device applications were investigated. In this study, we examine the effect of synthe-sis pathway on the microcrystalline structures, surface morphology, and thermal pa-rameters in vitro dissolution and mineral formation on powders produced by tradi-tional sol-gel method of amorphous on crystalline materials. Many reports and articles have shown that crystalline bio-glass ceramics are biologically more effective than their amorphous counterparts, which is measured by the time minerals begin to form. The 45S5 bioactive glass was synthesized using the traditional solvent crystalline method, and then the thermal heat treatment was compared to obtain a semi-crystalline structure and compared to the commercially available amorphous casting powder available 45S5. The prepared gel samples were heated at 700 °C and ac-counted for more than 80% of the crystal structure. Dissolution in the form of 45S5 bioglass materials (12 mm diameter) was investigated. Submerged powdered bioac-tive glass materials were then analyzed using X-ray diffractometer (XRD), Scanning electron microscopy (SEM), energy-dispersive X-ray analysis (EDS), differential thermal analysis/scanning calorimetry (DTA-DSC) and calorimeter analysis (DSC / TGA) were analyzed, respectively.