Şanlıurfa'daki aktarlarda zayıflamak amacıyla kullanılan bitkilerin fitoterapi yönünden araştırılması
Investigation of plants used for weight loss in phytotherapy at herbal products in Sanliurfa
  1. Tez No: 613326
  2. Yazar: AYŞE NUR ALKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Halk Sağlığı, Botany, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma 2018-2019 yıllarında Şanlıurfa'daki aktarlarda zayıflamak amacıyla satılan bitkilerin fitoterapi yönünden araştırılması amacıyla yapılmıştır. 20 kaynak kişiyle görüşmeler yapılmış olup, yaşları ve eğitim durumları da tespit edilmiştir. Buna göre görüşme yapılan aktarların en fazla oranla %35'i 31-40 yaş aralığında, 51-60 yaş aralığı %30, 21-30 yaş aralığı %20, 41-50 yaş aralığı ise %15'tir. Eğitim durumları ise en çok %55 oranı ile Lise mezunu, %40 ilkokul ve ortaokul, %5 ise Üniversite mezunu olduklarıdır. Şanlıurfa'daki aktarlarda yapılan araştırma sonucu 23 familya, 39 cinse ait 40 takson edilmiştir. En çok takson içeren familyalar Lamiaceae 5 (%12), Apiaceae 4 (%10), Asteraceae 3 (%7)'dir. Ayrıca, bu çalışmada zayıflama amaçlı satılan 25 terkibin muhteviyatı, üretici firmaları, kullanım amaçları, drogların yöresel ve bilimsel isimleri de tespit edilmiştir. Araştırma yapılan aktarlardaki bitki ve terkiplerin fotoğrafları da çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate the phytotherapy of the plants sold in Sanliurfa in 2018-2019. Interviews were conducted with 20 source persons and their age and educational status were also determined. According to this, 35% of the interviewed interviews are in the 31-40 age range, 51-60 age range is 30%, 21-30 age range is 20%, 41-50 age range is 15%. The highest level of education is 55%, high school graduates, 40% primary and secondary school, 5% are university graduates. As a result of the research carried out in the herbalists in Şanlıurfa, 40 taxa belonging to 23 families and 39 genera were obtained. The most taxa-bearing families are Lamiaceae 5 (12%), Apiaceae 4 (10%), Asteraceae 3 (7%). In addition, the contents of 25 compounds sold for weigth loss purposes, manufacturer companies, usage purposes, local and scientific names of drugs were determined. Photographs of plants and compositions of the researched herbal extracts were also taken.