Determination of drag coefficient from PIV data
PIV verilerden sürüklenme katsayısının belirlenmesi
- Tez No: 613327
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde dairesel ve kare kesitli silindirlerin sürüklenme katsayısı, Parçacık Görüntülemeli Hız Velosimetresi (PIV) verilerinden hesaplanmış ve literatür ile karşılaştırılmıştır. PIV ölçümleri, dairesel silindir için Reynolds sayısı 5x103, 10x103 ve 15x103'te silindirden 2.5D mesafeye kadar alınmıştır. Kare silindir için ise Reynolds sayısı 3x103, 3.5x103'te silindirden 7D mesafeye kadar ölçümler alınmıştır. Sürüklenme kuvvetinin tahmini için dairesel ve kare kesitli silindirlerin etrafındaki akışın ortalama hızları ve Reynolds gerilme terimleri ölçülmüştür. Sürüklenme katsayısı tahmini için kullanılan denklem sonlu farklar yöntemi ile çözümlenmiş ve hesaplamalar için Fortran kodu yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the drag coefficient of circular and square section cylinders was estimated from Particle Image Velocimetry (PIV) data and compared to the one in the literature. PIV measurements were obtained up to 2.5D distance from the cylinder at Reynolds number 5x103, 10x103, 15x103 for the circular cylinder. For the square cylinder, PIV measurements were obtained up to 7D distance from the cylinder at Reynolds number 3x103, 3.5x103. The average velocities and Reynolds stress terms of flow around the circular and square section cylinders were measured to determine the drag coefficient. The equation for drag coefficient determination was solved by finite difference methods and Fortran code was written for calculations.