Electromagnetic interaction complexity reduction using deep learning
Elektromanyetik etkileşim karmaşıklığının derin öğrenim kullanarak düşürülmesi
- Tez No: 613339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SALİH ERGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde, çok seviyeli hızlı çokkutup yöntemi (ÇSHÇY) ile gerçekleştirilen elektromanyetik benzetimlerin hızlandırılması amacıyla yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Strateji, iteratif çözümler esnasında elektromanyetik etkileşimlerin aşamalı olarak elenmesine ve kırpılmış ağaç yapılarının oluşturulmasına dayalıdır. Bu tür elemeleri sistematik olarak gerçekleştirmek için, yapay sinir ağı (YSA) modelleri güncellenen yüzey akım katsayılarındaki hataları tahmin etmek için oluşturulmuş ve eğitilmiştir. Bununla ilgili sütun elemelerinin doğrudan satır elemeleri ile de desteklenmesiyle, iterasyonlar devam ettikçe artan seyreklikteki ağaç yapıları ve matris denklemleri elde edilmiştir. Önerilen kırpılmış ÇSHÇY (K-ÇSHÇY) adındaki uygulamanın, büyük ölçekli nesnelerin elektromanyetik simulasyonlarını önemli ölçüde hızlandırdığı, yüksek frekans tekniklerinden de çok daha doğru olduğu gösterilmiştir. K-ÇSHÇY, iyileştirilmiş benzetimler için makine öğreniminin elektromanyetik çözücülere başarılı bir şekilde entegre edildiği bir örnek uygulama olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present a novel approach to accelerate electromagnetic simulations by the multilevel fast multipole algorithm (MLFMA). The strategy is based on a progressive elimination of electromagnetic interactions, resulting in trimmed tree structures, during iterative solutions. To systematically perform such eliminations, artificial neural network (ANN) models are constructed and trained to estimate errors in updated surface current coefficients. These column eliminations are supported by straightforward row eliminations, leading to increasingly sparse tree structures and matrix equations as iterations continue. We show that the proposed implementation, namely trimmed MLFMA (T-MLFMA), leads to significantly accelerated electromagnetic simulations of large-scale objects, while the accuracy is still much better than the high-frequency techniques. T-MLFMA can be seen as an exemplar of implementations, where machine learning is successfully integrated into an electromagnetic solver for enhanced simulations.