Sıçan mediyal vestibüler çekirdek hücrelerinin glutamat reseptörleri etkinliğinde yaşlanmaya bağlı meydana gelen değişikliklerin incelenmesi
Investigation of age related changes in glutamate receptor responsiveness of rat medial vestibular nucleus neurons
- Tez No: 613352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN HİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Denge problemleri, düşmeler, vertigo ve başdönmesi özellikle ilerleyen yaşlarda çok sıklıkla karşılaşılan vestibüler sistemle ilişkili olan problemlerdir. Bu gibi yaşlılıkla ilgili sorunların mekanizmalarının aydınlatılabilmesi başlıca dengeden sorumlu olan vestibüler hücrelerde yaşlılıkla birlikte oluşan değişikliklerin daha iyi anlaşılmasıyla mümkün olabilir. Bu çalışma ile genç ve yaşlı sıçanlarda mediyal vestibüler çekirdek nöronlarında uyarıcı nörotransmiterlerden glutamata aracılık eden AMPA-kainat reseptörlerinin etkinliği in vitro beyin kesitlerinde incelendi. AMPA farklı konsantrasyonlarda verilerek vestibüler nöronların spontan aksiyon potansiyeli frekansına olan etkileri hücre dışı kayıt tekniği ile belirlendi. AMPA konsantrasyona bağlı olarak vestibüler nöronların spontan aksiyon potansiyeli frekansında artışa neden oldu. Yaşlı sıçanlarda mediyal vestibüler çekirdek nöronlarının AMPA' ya olan yanıtlarında verilen konsantrasyonlarda gençlere oranla bir farklılık bulunmadı. AMPA için EC50 değerleri sırasıyla 28,9 ve 31,3 µM olarak bulundu. Bu sonuçlar, mediyal vestibüler çekirdek nöronlarında yaşlanmaya bağlı olarak AMPA reseptörlerinin etkinliğinde bir değişiklik olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Disequilibrium, dizziness, vertigo and falls are vestibular sytem related problems which are very common especially in older people. In order to clarify these age related disorders one must understands first the age related changes in the properties of vestibular neurons that are responsible for equilibrium. In this study the effectiveness of AMPA-kainate receptors that mediate the effects of excitatory neurotransmitter glutamate were studied in young and old rat in vitro. The effects on the firing rate of medial vestibular nucleus neurons of increasing concentrations of AMPA were recorded with extracellular recording techniques. AMPA caused dose dependant increase in the firing rate of spontaneous firings of vestibular neurons. There was no difference between young and old rats in the responses of vestibular neurons to AMPA at the concentrations used. The EC50 values for AMPA was 28,9 ve 31,3 µM in young and old rats, respectively. These results show that the effectiveness of AMPA receptors on medial vestibular nucleus neurons do not change with age in rats.