Trajectory planning and implementation for robot-assisted rehabilitation
Robot destekli rehabilitasyon için yörünge planlanması ve uygulanması
  1. Tez No: 613383
  2. Yazar: MEHMET ERKAN KÜTÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE CANAN DÜLGER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMİK TAYLAN DAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma bir seri manipülatörün eyleyicisi olmayan pasif bir dış iskelet ile rehabilitasyona nasıl uyarlanabileceğini açıklayan bir metodoloji sunmaktadır. Sistem, uç işlevci ve dış iskelet tabanlı sistemlerin birleşimidir. El bileği ve ön kol için tasarlanan pasif dış iskelet rehabilitasyon amaçlı hareket sağlayan manipülatörün uç işlevcisine tutturulmuştur. Denso robot rehabilitasyon sürecinde dış iskeletin hareketini kontrol etmek için kullanılmıştır. Dış iskeletin istenen hareket kabiliyetleri, bilek için Fleksiyon-Ekstensiyon (FE), Addüksiyon-Abdüksiyon (AA) hareketleri ve ön kol için Pronasyon-Supinasyon (PS) hareketleridir. Deneylerin kinematik geri beslemesi dış iskelet üzerine monte edilmiş bir kablosuz hareket izleyici kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlarda robottan dış iskelete hareket iletiminin tatmin edici bir şekilde sağlandığı kanıtlanmıştır. Bu tezde, 6 Serbestlik Dereceli (DOF) seri robot manipülatörün (Denso VP-6242G) kapalı form çözüm ile ileri ve ters kinematik analizi yapılmıştır. Çevrimdışı modeller sunulmaktadır. İleri kinematik çözümü için Matlab®'daki GUI Geliştirme Ortamı ile birleştirilen Robotik Araç Kutusu kullanılmıştır. Ters kinematik analizinde ise Simmechanics® bloklar içeren Matlab® Simulink modeli kullanılmaktadır. Robot parçalarının 3D Solidworks® modelleri ile görsellik zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents a methodology that describes how to adapt a serial manipulator to rehabilitation with a passive exoskeleton having no actuators. The system combines the end-effector- and exoskeleton-based systems. Thus, the passive exoskeleton designed for the wrist and forearm is attached to the end-effector of the manipulator, which provides motion for the rehabilitation process. Denso robot is used to control the motion of the exoskeleton during the rehabilitation process. The desired moving capabilities of the exoskeleton are Flexion–Extension (FE) and Adduction–Abduction (AA) motions for the wrist and Pronation–Supination (PS) motions for the forearm. Kinematic feedback of the experiments is performed by using a wireless motion tracker assembled on the exoskeleton. The results proved that motion transmission from robot to exoskeleton is satisfactorily achieved. The forward and inverse kinematic analyses of 6 Degrees of Freedom (DOF) serial robot manipulator (Denso VP- 6242G) with the closed-form solution are performed in this thesis. Off-line models are offered. Robotic Toolbox combined with GUI Development Environment in Matlab® is used for the forward kinematics solution. A Matlab® Simulink model with Simmechanics® blocks is used in the inverse kinematic analysis. Visualization is enriched by 3D Solidworks® models of the robot parts.