Farklı dönemlerde biçilen macar fiği buğday karışımının besin madde kompozisyonu, rumende yıkılım özellikleri, In vitro sindirilebilirlik ve rölatif yem değerinin belirlenmesi
Determination of the varying harvested hungarian vetch and wheat mixture on nutrient content, degradation kinetics, In vitro digestibility and relative feed value
  1. Tez No: 613384
  2. Yazar: İHSAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN NURSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Aksoy İ., Farklı Dönemlerde Biçilen Macar Fiği Buğday Karışımının Besin Madde Kompozisyonu, Rumende Yıkılım Özellikleri, İn Vitro Sindirilebilirlik ve Rölatif Yem Değerinin Belirlenmesi, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2008. Bu çalışma, sonbaharda ekilen ve kıraçta yetiştirilen Macar fiği % 50 ve buğday % 50 karışımının, Macar fiğinin çiçeklenme öncesi döneminden buğdayın hamur olum döneminin sonuna kadar yapılan 7 biçiminin yeşil ot, kuru ot, kuru madde verimleri, in vitro KM sindirilebilirlikleri, Rölatif Yem Değeri (RYD), rumen yıkılabilirliği ve efektif kuru madde parçalanabilirliğinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Macar fiği ve buğdaya ait kuru otların KM, HK ve OM değerleri biçim zamanlarına göre değişmezken, NDF ve ADF değerleri önemli derecede arttı, HP oranları ise 6. biçim dönemine kadar artış göstermiş sonra azaldı. HP oranı % 11.6- 15.28 arasında ve HP verimi 42.9-89.44 kg/da arasında tespit edildi. Biçim dönemlerine göre en düşük ve en yüksek değerler yeşil ot verimi için 1385-1643 kg/da, kuru ot verimi için 363-654 kg/da ve kuru madde verimi için 344-621 kg/da arasında gerçekleşti. Yeşil ot verimi 4.
Özet (Çeviri)
Aksoy I., Determination of the Varying Harvested Hungarian Vetch and Wheat Mixture on Nutrient Content, Degradation Kinetics, In Vitro Digestibility and Relative Feed Value, Yuzuncu Yıl University, Institute of Health Sciences, Animal Nutrition Department, Van, 2008. Hungarian vetch intercropped with wheat (50% :50%) planted at dryland of Van in Autumn. It were harvested 7 times at 1 wk intervals throughout mid June and late July. Effects of the varying harvested on nutrient content, degradation kinetics, in vitro digestibility and Relative Feed Value. Harvest effect did not differ hay of Hungarian vetch+wheat on DM, ash, and organic matter while the NDF and ADF increased. The CP ratio increased to 6th harvest, then it decreased. The CP of hay determined between 11.6-15.28 % and CP yield 42.9-89.44 kg/da, forage yield 1385-1643 kg/da, dry herbage yield 363-654 kg/da and dry matter yield 344-621 kg/da throughout harvesting period.