Annelerin emzirme öz-yeterliliği ve emzirme süresine etki eden faktörlerin incelenmesiannelerin emzirme öz-yeterliliği ve emzirme süresine etki eden faktörlerin incelenmesi annelerin emzirme öz-yeterliliği ve emzirme süresine etki eden faktörlerin incelenmesi
The investigation of breastfeed association and the factors effecting breeding duration
  1. Tez No: 613433
  2. Yazar: AYSUN ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı annelerin emzirme öz-yeterliliği ve emzirme süresine etki eden faktörlerin incelenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanan araştırma, İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Yenidoğan ve Sağlıklı Çocuk İzlem Polikliniğinde Şubat - Mart 2019 tarihleri arasında 133 anne ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik özellikler anket formu ile emzirme öz-yeterlilik ölçeği (kısa form) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde bağımsız gruplarda t testi, Anova tek yönlü varyans analizi ve Ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan annelerin %52.62 'sının 26-34 yaş aralığında, annelerin %72.9'unun 1-6 ay arasında bebeklerini emzirdiği, bebeklerin ortalama yaşının 11.5 ±7.75 ay olduğu saptanmıştır. Annelerin EÖYÖ puan ortalamasının 61.38±7.83 olduğu saptanmıştır. EÖYÖ puan ortalaması ile bebeğin doğum haftası ve kilosu, sadece anne sütü ile beslenme durumu ile annelerin emzirmeyi bıraktıkları aylar arasında istatistiksel anlamda fark belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the research is the invastigation of breasfeed association an the factors effecting breading duration. Method: The research which is planned as descriptive and coss-sectional was performed with 133 mother in the healty child monitoring polyclinic of a training and research , between February and March,2019. Socio demographic characteristics questionnaire and breastfeeding self- efficacy scale (short-form) were used in data collection. It is applied by using face to fce interwiev technique with mother after getting permissin of her. In the analysis of the data obtained from the study, independent samples t test, Anova one-way analysis of variance and Chi-square test were used. Finding: It was found that 52.62% of the mothers who participated in the study were between 26-34 years of age, 72.9% of mothers breastfed their babies between 1-6 months and the mean age of the babies was 11.5 ± 7.75 months. The average of EÖYÖ score of mothers was stated as 61.38±7.83. There was a statistical difference between the mean of EÖYÖ point of mothers the birth week of baby and his/her weight (p0.05). There was a statistically significant difference between the mean of EÖYÖ point of mothers and the birth week and weight of the baby and the occupational groups of the fathers (p0.05).