Tenis top atma makinası ile yapılan 10 haftalık hedef odaklı dairesel antrenmanın 12-14 yaş performans tenis oyuncularında ITN testine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of 10-week target-focused circular training with tennis ball throwing machine on ITN test in performance tennis players of 12-14 age
  1. Tez No: 613432
  2. Yazar: TURGUT ÇAMLIBEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12-14 yaş tenis performans sporcularına on hafta boyunca tenis top atma makinası kullanılarak uygulanan dairesel tenis antrenmanının, uluslararası tenis numarası (ITN) testi ve biyomotorik özelliklere etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma Ankara ilinde en az 4 yıl tenis oynamış aktif lisanslı 16 sporcu üzerinde yapılmıştır. Sporcular randomize bir şekilde deney grubu (n=8) ve kontrol grubu (n=8) olarak iki ayrı gruba ayrılmıştır. Sporculara boy, kilo ve yağ oranı ölçümleri yapıldıktan sonra biyometrik testlere geçilmiştir. İlk gün sırasıyla flamingo denge, otur-uzan, reaksiyon zamanı, 5 metre ve 20 metre sürat, T testi, ve durarak uzun atlama testleri, ikinci gün ise uluslararası tenis numarası (ITN) testi yapılmıştır. Sporculara testlerden önce 10 dakika ısınma yaptırılmış olup, testlerden önce bir deneme hakkı verilmiştir. Her test iki tekrar yaptırılarak en iyi dereceleri kaydedilmiştir. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS 19 paket programı kullanılmıştır. Sonuçlar tekrarlı ölçümlerde iki yönlü anova ile gruplar arası, grup içi ve antrenman sonrası verileri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the effect of 10-week circular tennis training on tennis performance players of 12-14 years of age by using tennis ball throwing machine on international tennis number (ITN) test and biomotoric properties of the players. This study was conducted on 16 active licensed players who had been playing tennis for at least 4 years in Ankara. The players were divided randomly into two groups as the Experimental Group (n=8) and the Control Group (n=8). After the heights, weights and fat rates of the players were measured, the biometric tests were carried out. On the first day, the Flamingo Balance, sit-and-stretch, reaction time, 5 meters and 20 meters speed tests, T-test, and long standing jump tests were carried out, respectively on the first day; and ITN test was carried out on the second day. The players were made to warm up for 10 minutes before the tests, and were given a trial before the tests. Each test was repeated twice, and the best scores were recorded. The IBM SPSS 19 Package Program was used for statistical analyses of the collected data. The results were compared with the Two-Way ANOVA between the groups, in the group, and following the training. As a result, statistically significant differences were determined between the Experimental Group and the Control Group data in ITN Gs.