Jean-Poul Roux'nun eserlerinde Türk gelenek ve görenekleri
Turkish traditions and customs in Jean-Poul Roux's works
  1. Tez No: 61344
  2. Yazar: SÜLEYMAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYAT AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkler. Orta Asya menşeli atlı göçebe bir millet olmasının yanısıra buvuk devletler ve siyasi hakimiyetler kurmuş bir millettir 1071' den itibaren Türkler Anadolu'ya göç etmiş bir kısmı yerleşik hayata geçmiş bir kısmı ise özellikle Anadolunun güneyinde Toros sıra Dağlarfnda göçebe yaşamlarını günümüze kadar devam ettirmişlerdir. Anadolu'da yerleşik hayata geçen, yarı göçebe ve göçebe olarak varlığını sürdüren Türk toplumunun eski Orta Asya Turk adet ve geleneklerini önemli ölçüde korudukları anlaşılmaktadır. Fransız Türkolog Jean-Paul Roux eserlerinde, günümüzde özellikle Toroslarda yoğun olarak bulunan Yörük. Tahtacı ve Alevi Türkmenlerinin Türkleşmiş Anadolulu deüil saf Türk olduklarını ortava kovmaktadır
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Though The Turks are nomads on horseback originated from The Central Asia, they founded great states and had political dominations Since 1071, The Turks have emigrated to Anatolia, some have begun to live' a settled way of life and the others have taken up to live a nomadic life along The Taurus chains in the south of Anatolia up to today It has been understood that The Turks who live semi-nomadic and nomadic wav^ of life in Anatolia have kept their old central Asian Turkish customs and traditions remarkably Jean-Paul Roux. in his work, has been exposing that Yürüks. Takhtajy and Alawi Turkmen massivly living. especially along The Taurus Chains, are not turkıfıed Anatolian people, but pure Turkish generations.