Dış ticarette döviz kredileri ve bir uygulama
Excange credits in foreign trade and a tpecial example
- Tez No: 61345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Türkiye'de finans sisteminin çok büyük bir bölümünü oluşturan, bugünkü - ekonomik ve ticari ilişiler içinde çok önemli bir yer tutan bankalar sermaye, para ve kredi konularına giren her çeşit İşlemleri yapan düzenleyen ekonomik birimlerdir. Başta gelen işlevleri kredi ticareti yapmak olmakla birlikte zamanımızda Bankalar çeşitli konularda faaliyet göstermektedirler. Topladıkları mevduatı işleyerek kazanç sağlayan bankalar aynı zamanda tasarrufların verimli, karlı yatırım alanlarına akmasını sağlayarak ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmaktadır.,, fi Banka kredilerinin genel olarak çok çeşitli yönden sıralanması mümkün olmakla birlikte 1980'lerden beri temelinde ihracat olan bir kalkınma stratejisi izlenmiş ve bunun sonucu ihracatın finansmanı gündeme gelmiştir. Dışa açılma ile birlikte dış ticaretin finansmanı önem kazanmış ve çeşitli konularda ihracat yapan firmalarda döviz esaslı kredilere yönelmişlerdir. ' ' Döviz kredili fonların kullanıcılarının ayrıca döviz kredilerinin avantajlarının belirtildiği tez içinde diğer kredi çeşitleri de açıklanmıştır. Son bölümde ise Denizli'deki tekstil İve konfeksiyon ihracatçısı firmaların finansman politikaları, kredi tercihleri üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak ihracatçı firmaların kredi tercihlerinin döviz esaslı krediler yönünde olduğu görülmüş, bu bölümdeki incelemeler yapılan anket ile birlikte firmaların bakış açısı ile gerçekleştirilmiştir. '
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Banks are the most important part of Turkey's financial system and are crucial in toadies economic and trade relation. These economic units make and design the process related with capital, money and credit tapics. Bosidos their main function, which is credit trade, the banks today are operating on different subjects. While the banks are gaining profit by collecting deposits, they also contribute to the economic development by directing the savings to efective and profitable investments. Various ranking options ewist for bank credits. However, the developing strategy 1 implemented since 1980 depending mainly on export, has brought us to the concept of the financing of export. After the opening to foreign markets more importance has been given to external trade financing and the companies working on different subjects directed themselves more to currency based, credits. Besides the users of currency based credit funds and the advantages of currency credits, the other types of credits have also been explained in this thesis. Our country is a rapid integration to Europe. As result of this, Turkey's external trade capacity is improving very fast and the capital movements becomes more, international. Consequent^ financing of external trade arises to be important for the comparies, that are canalised to external trade. During financing of external trade, being a\vare of new financing techniques is very important besides the domestic procedures and the international obligations. '','?? At the end, it has also been focused on the financing policies and credit choices of the textile and confection companies based in Denizli, which are operating on export. As a result of this thesis, in can be said that export companies choose currency based credits. This analysis depends on the survey implanted on the companies to find out the companies ideas. ',