Zekeriyya Tamir ve 'Ibadullah adlı eserinin teknik ve tematik incelemesi
Zakariya Tamer and technical and thematic analysis of his work 'Ibadullah
  1. Tez No: 186599
  2. Yazar: AHMET HAMDİ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİRAYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Kısa hikâye, Arap edebiyatında çok eskiden beri var olmasına karşın modern anlamda bualan, çok yakın bir geçmişe dayanır. 1900'lü yıllarda başlayan modern anlamdaki Arap kısahikâyeciliği, Tâhâ Huseyin, Muhammed Teymûr gibi isimlerle gelişim göstermiş ve özellikleFransız sömürgesi'nin etkisiyle şekil ve tema açısından büyük bir değişim ve olgunlaşmasergilemiştir. Bu süreç içerisinde beliren bir sima vardır ki o da, modern Arap edebiyatında kısahikâye türüne yeni bir şekil ve muhteva yönünden farklı bir bakış açısı getiren Zekeriyâ Tâmir adlıyazardır. Zekeriyâ Tâmir 1931 yılında Şam'da doğdu ve 1950'li yıllarda kısa hikaye yazmayabaşladı. Franz Kafka, Albert Camus, Jean Poul Sartre gibi isimlerden etkilenen yazar, daha çoksosyal, siyasi, toplumsal ve kültürel mesaj içerikli hikâyeler yazdı. Hikâyelerinde sembolizm,romantizm, dışavurumculuk, izlenimcilik ve saçmacılık gibi anlatım tarzlarını görmek mümkündür.Biz de çalışmamızda Arap kısa hikâyeciliğinin önemli isimlerinden olan Zekeriyâ Tâmir'i,hayatını, edebi kişiliğini ve eserlerini okura tanıtmaya, `Ibâdullâh adlı hikaye kitabını Türkçeyeçevirip teknik ve tematik olarak bu hikayeleri tahlil etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Even though the short story in Arabic literature has been existed since ancient times themodern short story leans on closer past. The modern Arabic short story which started at 1900?syears showed development with names like Tâhâ Hossein and Mohammad Teimur and especiallywith effect of French colony it displayed a big change and maturity. At this duration there is anappearing visage that brought in a new form and a different viewpoint to modern Arabic short story,his name is Zakariyyâ Tâmer.He was born in Damascus in 1931 and started to write short story at 1950?s years. Theauthor who was effected by the names like Franz Kafka, Albert Camus, Jean Poul Sartre wroteshort stories which more them are include political, communal and cultural messages. It is possibleto see symbolism, romanticism, expressionism, impressionism absurdism in his stories.We tried to introduce Zakariyyâ Tâmir who is an important name of the modern Arabicshort story and his life, literary personality, works to reader. We translated his work named?`Ibâdullâh? to Turkish and also tried to analyze this work?s stories with technical and thematicmethod.