Yoğun bakım hemşirelerinin santral venöz kateter bakımına ilişkin becerileri
Skills of intensive care nurses for central venous catheter care
- Tez No: 613446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU EREK KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin santral venöz kateter bakımına ilişkin becerilerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde bulunan bir üniversite, bir devlet ve bir özel hastanenin erişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşireler (N=117), örneklemini ise, bu hemşireler arasından araştırmaya katılmayı kabul eden 37 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veriler Hemşirelerin Tanıtıcı Özelliklerine İlişkin Anket Formu ve Yoğun Bakım Hemşirelerinin Santral Venöz Kateter Bakımına İlişkin Becerileri ile İlgili Gözlem Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, Z testi ve ki-kare (chi-square) testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; hemşirelerin, yarısından fazlasının (%75.7) konuya ilişkin eğitim aldığı, tamamına yakınının (%93.7) işleme başlamadan önce el hijyenini sağladığı ancak işlemden sonra el hijyeni sağlama oranının düştüğü (%40.5), bakım sırasında büyük bir çoğunluğun steril eldiven (%70.3) ve maske (%75.7) kullanmadığı, lümen ucu bakımı ve yıkama işlemini neredeyse hiç yapmadıkları ve işlemden sonra yeterli kayıt tutmadıkları belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, santral venöz kateter bakımına, hemşirelik eğitim müfredatında ve çalışan hemşirelere yönelik hizmet içi eğitim programlarında, hem teorik hem de uygulamalı olarak daha ayrıntılı bir şekilde yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study to determine the skills of intensive care nurses related to central venous catheter care. The universe of the study consisted of nurses working in adult intensive care units of a university, a state and a private hospital in Istanbul (N=117), and a sample of 37 nurses who agreed to participate in the study. The data were collected by using the Survey on the Descriptive Characteristics of Nurses and Observation Form related to Intensive Care Nurses for Central Venous Catheter Care Skills. Number, percentage, Z test and chi-square test were used to evoluate the data. According to the findings of the study, more than half (75.7%) of the nurses received training on the subject, almost all of them (93.7%) provided hand hygiene before starting the procedure but the rate of providing hand hygiene decreased (40.5 %) after the procedure, that most of them do not wear steril gloves (70.3 %) and masks (75.7%) during care, they did not scrub the hub and flushing and did not keep enough records after the procedure. In the study, it was concluded that nurses did not perform these skills, which are among the critical process steps, at the desired level.In line with the information obtained from the research, it is aimed to include central venous catheter care in the nursing education, it is recommended that in-service training programs for working nurses be shown both theoretically and practically.