Huzurevinde kalan yaşlılarda müzik dinleme uygulamasının stresle baş etme ve öfke düzeylerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of music listening application on coping with stress and anger levels in elderly living in nuring homes
  1. Tez No: 613458
  2. Yazar: TUĞBA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, huzurevinde kalan yaşlılarda müzik dinleme uygulamasının stresle baş etme ve öfke düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla ön test son test desenli müdahale çalışması olarak yapılmıştır. Çalışma örneklemini T.C. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Yozgat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Alparslan Türkeş Huzurevinde kalan 55 yaşlı birey oluşturmaktadır. Araştırmada veriler Sosyodemografik Veri Toplama Formu, öfke ifadesi ve öfke ifade tarzını belirlemek amacıyla Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarz Ölçeği (SÖÖTÖ) ve Stresle Başa Çıkma Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 21.0 programı, sayı, yüzde, frekans, ortanca, Wilcoxon testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a pre-test and post-test patterned intervention study to determine the effect of music listening application on coping with stress and anger levels in elderly living in nursing homes. The sample of the study consists of 55 elderly individuals living in Alparslan Türkeş Nursing Home, affiliated to the Ministry of Labor, Social Services and Family of Republic of Turkey, Yozgat Provincial Directorate of Family, Labor and Social Services. The data were collected with Sociodemographic Data Collection Form, Anger Expression and Anger Expression Style Scale (STAI) and Stress Coping Scale to determine anger expression and anger expression style. IBM SPSS Statistics 21.0 program, number, percentage, frequency, median, Wilcoxon test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test were used for data analysis.