Raket sporlarında reaksiyon ve çeviklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between reaction and agility in racket sports
- Tez No: 613460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı branşlardaki raket sporcularının reaksiyon zamanı ile çeviklik özelliklerini belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 9-12 yaş arası aktif spor yapan tenis (n=24), masa tenisi (n=24) ve badminton (n=24) branşlarından toplam 72 gönüllü sağlıklı sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcuların boy, kilo, çeviklik, görsel reaksiyon ve işitsel reaksiyon performansları ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar normallik testi, mann whitney-u testi, kruskall-wallis testi, spearman korelasyon testi ve tamhane çoklu karşılaştırma testleriyle değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan sporcuların cinsiyetlerine göre erkek ve kadınlar arasında görsel reaksiyon zamanları arasında anlamlı farklılık bulunurken benzer şekilde erkek sporcuların işitsel reaksiyon zamanının kadın sporculardan daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Branşa göre karşılaştırmada ise tüm branşlar arasında görsel ve işitsel reaksiyon ile çeviklik özelliklerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Görsel reaksiyonda masa tenisi en iyi değere sahip olurken, işitsel reaksiyonda masa tenisi ve tenisçilerin badmintonculardan daha iyi değerlere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Çeviklik özelliklerinde ise tenisçilerin diğer iki branştan daha iyi değerlere sahip olduğu tespit edilmiştir. Görsel reaksiyon ve çeviklik arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Çeviklik ile boy ve kilo arasında anlamlı bir korelasyon tespit edilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak masa tenisi ve tenis branşındaki sporcuların reaksiyon özelliklerinin badminton branşındaki sporculardan daha iyi olduğu, çeviklik özelliklerinde ise tenisçilerin en iyi değerlere, masa tenisi sporcularının ise en düşük değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. Görsel reaksiyon ve çeviklik arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the relationship between racket players' reaction time and agility characteristics. Materials and Methods: Study sample consisted of 24 tennis, 24 table tennis and 24 badminton players aged 9 - 12 years. Participation was voluntary. Height, weight, agility, visual reaction and auditory reaction performances were measured. Data were analyzed using normality, Mann Whitney-U, Kruskal-Wallis, Spearman correlation and Tamhane multiple comparison tests at a significance level of 0.05 Results: There was a significant difference in visual reaction performance between male and female participants. Similarly, male participants had better auditory reaction performance than female participants. There was a significant difference in visual and auditory reactions and agility characteristics between the three branches of sport. Table tennis players had the best visual reaction while table tennis and tennis players had higher auditory reaction performance than badminton players. Tennis players had better agility characteristics than table tennis and badminton players. There was a negative correlation between visual reaction and agility. There was a significant correlation between agility and height and weight. Conclusion: Table tennis and tennis players has better reaction performance than badminton players. Tennis players has the highest agility scores while table tennis has the lowest agility scores. There was a significant relationship between visual reaction and agility.