Sinüs tarsi sendromunda kortikosteroid, plateletten zengin plazma ve ozon terapisi uygulamalarının karşılaştırmalı sonuçları
Comparative results of corticosteroid, platelet-rich plazma, and ozone therapy in sinüs tarsi syndrome
  1. Tez No: 613473
  2. Yazar: SERDAR TOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTSİ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Sinüs tarsi sendromu, süreklilik gösteren anterolateral ayak bileği ağrısı ile karakterize klinik bir durumdur. Ayak bileğinin travmatik yaralanmaları sonrasında gelişmektedir. Travmatik yaralanmalar, sinüs tarsi boşluğunda bulunan ligamentlerin hasarlanmasına neden olmaktadır. Ligament hasarları sonrasında gelişen fibrotik doku kalıntıları ve sinovit, sinüs tarsi boşluğunu doldurmakta, bu boşluk içinde biriken sinovit ve fibrotik doku kalıntıları, kronik enflamatuar süreci tetiklemektedir. Eklemlerin kronik enflamasyonunun tedavisinde intraartiküler kortikosteroid, plateletten zengin plazma ve ozon enjeksiyonları gibi tedaviler etkin ve güvenilir bir şekilde kullanılmaktadır. Yapılan literatür taramasında ise sinüs tarsi sendromunun tedavisi için sadece intraartiküler kortikosteroid enjeksiyonunun uygulandığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada, sinüs tarsi sendromu tanısı konan hastalarda, tarsal sinüs bölgesine uygulanan kortikosteroid, plateletten zengin plazma ve ozon enjeksiyonunun kısa ve orta dönem sonuçlarını araştırmayı ve birbirlerine olan üstünlüklerini ortaya koymayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamız prospektif olarak planlandı. Anterolateral ayak bileğinde sürekli rahatsız eden bir ağrı şikayeti ile Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine başvuran hastalar, radyografik incelemeler ve klinik muayene ile değerlendirildi. Sinüs tarsi sendromu tanısı alan hastalarla çalışmaya başlandı. Hastalara öncelikle konservatif tedaviler uygulandı ve konservatif tedaviden fayda görmeyen 60 hasta ile çalışmaya devam edildi. Bu 60 hasta randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba intraartiküler kortikosteroid enjeksiyonu, ikinci gruba plateletten zengin plazma enjeksiyonu ve üçüncü gruba ozon enjeksiyonu uygulandı. İkinci ve üçüncü grupta hastalardan toplamda 4 tanesi çalışmaya çeşitli nedenlerden dolayı devam edememesi nedeniyle çalışmamız toplam 56 hasta ile tamamlandı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastalara tedavi öncesinde ve tedavinin 1. , 3. ve 6. aylarında Vizüel Analog Skala (VAS), American Orthopedic Foot and Ankle Society Ankle-Hindfoot Scale (AOFAS), Ayak Fonksiyon İndeksi (AFI) ve Ayak – Ayak bileği Araştırma Skoru (FAOS) sorgulamaları yapıldı ve sonuçları kaydedildi. Tedavi gruplarının sonuçları değerlendirildiğinde başlangıca oranla her üç grupta da anlamlı olarak iyileşmenin olduğu gözlenmiştir. Gruplar kendi aralarında değerlendirildiği zaman kısa vadede en iyi sonuçlar intraartiküler kortikosteroid enjeksiyonu uygulanan grupta elde edilmesine rağmen, 6. ayın sonunda her üç tedavi grubunun da sonuçlarının birbirlerine yakın oldukları gözlenmiştir. Sonuç: İntraartiküler kortikosteroid enjeksiyonunun hem erken dönem sonuçları hem de maliyet yönüyle diğer tedavi seçeneklerine göre üstün olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Sinus tarsi syndrome is a clinical condition characterized by persistent anterolateral ankle pain. It develops after traumatic injuries of the ankle. Traumatic injuries cause damage to the ligaments in the sinus tarsi cavity. Fibrotic tissue remnants and synovitis that develop after ligament damage fill the sinus tarsi cavity, and the synovitis and fibrotic tissue deposits accumulated within this cavity trigger the chronic inflammatory process. Intra-articular corticosteroid, platelet-rich plasma, and ozone injections are used effectively and reliably in the treatment of chronic inflammation of the joints. In the literature review, it was found that only intraarticular corticosteroid injections were used for the treatment of sinus tarsi syndrome. In this study, we aimed to investigate the short- and mid-term results of corticosteroid, platelet-rich plasma, and ozone injections applied to the tarsal sinus region in patients diagnosed with sinus tarsi syndrome and to show their superiority to each other. Material and Method: We planned our study prospectively. The patients who were admitted to the Orthopedics and Traumatology Outpatient Clinic of Atatürk University Medical Faculty Training and Research Hospital with an uncomfortable pain in the anterolateral ankle were evaluated by radiographic and clinical examination. The study was started with patients diagnosed with sinus tarsi syndrome. The patients were initially treated conservatively and continued to work with 60 patients who did not benefit from conservative treatment. These 60 patients were randomly divided into 3 groups. The first group received intraarticular corticosteroid injection, the second group received platelet-rich plasma injection and the third group received ozone injection. In the second and third groups, a total of 4 patients could not continue the study due to various reasons. Therefore, our study was completed with a total of 56 patients. Results: Visual analog scale (VAS), American orthopedic foot and ankle society ankle-hindfoot scale (AOFAS), foot function index (FFI) and foot-ankle outcome score (FAOS) were applied to the patients before and during the treatment, and the results were recorded. When the results of the treatment groups were evaluated, a significant improvement was observed in all three groups compared to the baseline. When the groups were evaluated among themselves, although the best results were obtained in the intraarticular corticosteroid injection group in the short term, the results of all three treatment groups were close to each other at the end of the 6th month. Conclusion: We concluded that intraarticular corticosteroid injection is superior to other treatment options in terms of both early results and cost.