Geleneksel Tamzara dokumasının incelenmesi ve giysi tasarımlarında kullanılması
Investigation of traditional Tamzara weaving fabri̇c and use in clothing designs
  1. Tez No: 613500
  2. Yazar: NURCAN BÖLÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU YILMAZ AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tez çalışması, geleneksel el dokumalarımızdan Tamzara Dokuması'nın teknik özelliklerinin bozulmadan günümüze ve hatta gelecek nesillere aktarılmasını ve yeniden hayata karışıp tozlanmış bir müze objesi olmaktan sıyrılmasını sağlamak temelinde yapılanarak yürütülmüştür. Yapılan literatür taramalarında pek az yer aldığı görülen ve bilhassa resmi kayıtlarda hiç rastlanılmayan Tamzara Dokuması'nın tanıtımı ve hatta coğrafi bir işaret olarak kullanılması da çalışmanın samimi bir temennisidir. Bu bağlamda, yerinde gerçekleştirilen alan araştırmaları ışığında tasarımı yapılan ve üretilen Tamzara Dokuması kumaşlar, çocuk giysi tasarımlarında kullanılarak tekstil sektörüne ve akademiye sunulmuştur. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Problemin Tespiti, Çalışmanın Amacı ve Önemi, Çalışmanın Metodolojisi kapsamında Sayıltılar, Çalışmanın Yöntemi, Evren ve Örneklemi kısımları ile çalışmanın genel hattı çizilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Giresun İli, Şebinkarahisar ve Tamzara Mahallesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Dokuma, tarihi ve gelişim süreci irdelenerek Tamzara Dokuması hakkında teknik özellikler, kullanım alanları, üretim parametreleri geniş çapta taranarak sunulmuştur. Son olarak Tamzara Dokuması ile ilgili önceki yıllarda yapılan projeler, defileler, sergiler ve basında yer alan haberler taranmış elde edilen veriler ile kavramsal çerçeve tamamlanmıştır. Üçüncü bölümde, tasarımın hikaye panosu, yapılan dokuma kumaş tasarımları, dokuma kumaşların üretim süreci, giysi tasarım çizimleri ve giysilerin üretilmesi aşamalarına yer verilerek çalışmada kullanılan“Materyal”ve“Metodlar”ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde; alan araştırmaları sonucu elde edilen Tamzara Dokuması kumaş örnekleri ve analizleri, üretilen tamzara dokuması kumaşlar ve kumaşların kullanılması ile üretilen çocuk giysi tasarımlarına yer verilerek çalışmanın“Bulguları”ortaya konulmuş ve yorumlanması ile de detayların altı çizilmiştir. Beşinci bölümde, araştırmadan elde edilen sonuçlara ve konu ile ilgili yapılan önerilere yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler; geleneksel dokuma, tamzara dokuması, giysi tasarımı, çocuk giysileri, moda
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is hoped that the technical features of traditional Tamzara weaving will be transferred to present and future generations without deteriorating. It is also Tamzara weavings are intended to be saved from being a dusty museum object. In the literature review, it is seen that it is not included in the official records and has little place.The introduction of Tamzara weaving and its use as a geographical sign is a sincere wish of the study.Tamzara weavings, designed and produced in the light of field studies, were used in children's clothing designs and presented to the textile sector and academy.The study consists of five main sections. In the first section; Determination of the Problem, Purpose and Importance of the Study, Assumptions within the scope of the Methodology of the Study, Method of the Study, Universe and Sample sections and the general line of the study were tried to be drawn. In the second part, general information about Giresun Province, Şebinkarahisar and Tamzara Neighborhood is given.Weaving history and development process are examined and technical features, usage areas and production parameters of Tamzara Weaving are presented in a wide range.Finally, the conceptual framework has been completed with the data obtained from previous projects, fashion shows, exhibitions and news in the press about Tamzara Weaving. In the third chapter, ''Material“ and ''Methods”are presented in the study, including the story board of the design, woven fabric designs, production process of woven fabrics, garment design drawings and production of garments. In the fourth section; The findings and analyzes of Tamzara woven fabrics obtained from field researches and the designs of children's garments produced by using Tamzara woven fabrics were presented and the findings of the study were put forward and interpreted and the details were underlined. In the fifth chapter, the results of the research and the suggestions made on the subject are given. Key Words; tarditional weaving, tamzara weaving, cloth design, cloth of kid, fashion