Romatoid artrit hastalarında FGF-23 düzeylerinin hastalık aktivasyonu, kemik mineral yoğunluğu ve radyolojik hasar ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between disease activity, bone mineral density and radiological damage of FGF-23 levels in rheumatoid arthritis patients.
  1. Tez No: 613568
  2. Yazar: DİRENÇ ŞERİF ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY AYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Romatoid artrit (RA) hastalarında ve sağlıklı kontrollerde Fibroblast growth factor-23 (FGF-23) düzeylerinin karşılaştırılması ve RA hastalarında FGF-23 düzeylerinin hastalık aktivasyonu, kemik mineral yoğunluğu ve radyolojik hasar skoru ile ilişkisinin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Bu olgu-kontrol çalışmasına 63 RA hastası (kadın/erkek:47/16) ve 53 sağlıklı kontrol (kadın/erkek:40/13) dahil edildi. Tüm katılımcıların FGF-23 kan düzeylerine bakıldı. Tüm RA hastalarının el ve ayak röntgenleri çekildi ve kemik mineral dansitometre (KMD) ölçümleri yapıldı. RA hastaları hastalık aktivitelerine göre aktif RA (DAS28>3.2) ve inaktif RA (DAS28≤3,2) alt gruplarına ayrıldı. Tüm RA hastalarının ve modifiye Sharp skorları 2 araştırmacı tarafından hesaplandı. FGF-23 düzeyleri gruplar ve alt gruplar arasında karşılaştırıldı. RA hastalarında FGF-23'ün DAS28, modifiye Sharp skoru ve KMD ölçümleri ile korelasyonlarına bakıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of Fibroblast growth factor-23 (FGF-23) levels in patients with rheumatoid arthritis (RA) and healthy controls, and evaluation of the relationship between FGF-23 levels and disease activation, bone mineral density and radiological damage score in RA patients. Material and Methods: This case-control study included 63 RA patients (women / men: 47/16) and 53 healthy controls (women / men: 40/13). FGF-23 blood levels of all participants were checked. Hand and foot x-rays of all RA patients were taken and bone mineral densitometry (KMD) measurements were performed. RA patients were divided into active RA (DAS28> 3.2) and inactive RA (DAS28 D3.2) subgroups according to disease activities. All RA patients and modified Sharp scores were calculated by 2 researchers. FGF-23 levels were compared between groups and subgroups. In RA patients, the correlations of FGF-23 with DAS28, modified Sharp score and KMD measurements were examined.