Ultrasonografi rehberliğinde infraklavikuler blok uygulamasında iki farklı tekniğin karşılaştırılması:jedi tekniği ve klasik teknik
Comparison of two different techniques in ultrasound guided infraclavicular block procedure: jedi technique and classic technique
  1. Tez No: 613569
  2. Yazar: SÜLEYMAN CAMGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖĞÜŞ, UZMAN MİYASE SERAP DİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Periferik sinir bloklarında ultrasonografinin yaygın kullanılması, beraberinde yardımcı bir kişinin de işleme dahil olmasını gerektirmektedir. Bu durum enjektördeki direnç hissinin alınamaması sebebiyle gereksiz kontrol enjeksiyonlarına, işlem için daha fazla lokal anestezik kullanımına sebep olmaktadır. Uygulayıcının hem görüntüleme hem de enjeksiyon işini tek başına yapması için, ilk kez Pappin ve ark.“Jedi tutuşu”tekniğini tanımlamışlardır. Buna göre uygulayıcı bir eliyle ultrason probunu tutarken diğer elinin orta ve işaret parmağının orta falanksları arasında iğneyi sıkıştırır, enjektör yüzük parmağı ve küçük parmak ile avuç içinde tutulur, bu sırada başparmak ile aspirasyon veya enjeksiyon yapılır. Biz bu çalışmada“jedi tutuşu”tekniğini yardımcı kişiyle yapılan klasik teknikle blok karakteristikleri açısından karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Etik Kurulu'ndan onay alındıktan sonra, çalışmamıza 78 hasta dahil edildi. Bu hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı (Grup I: Jedi tutuşu ve Grup II: Klasik tutuş tekniği). Hasta onamı alındıktan sonra monitorizasyon ve damar yolu erişimi sağlandı. Her iki gruba da 10 ml %0,5 bupivakain +10 ml %2 prilokain karışımından toplam 20'şer ml lokal anestezik uygulandı. Kör bir gözlemci tarafından, blok karakteristikleri ilk 30 dakika boyunca her 5 dakikada bir değerlendirilip kaydedildi. Duyusal blok skorunun 7, total skorun 14 veya daha üzerinde olması ile bloğun başarılı ve hastanın cerrahiye hazır olduğu kabul edildi. BULGULAR: Jedi ve klasik tutuş tekniği grupları arasında blok ağrısı, girişim sayısı, arteriyel ponksiyon, duyu ve motor blok başlangıç ve bitiş süreleri, cerrahiye hazır olma süreleri, turnike ağrısı, ek anestezi yöntemi kullanımı, postoperatif analjezi kullanımı gibi blok karakteristikleri açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Blok uygulama süresi Jedi grubunda ortalama 158±47 sn., kontrol grubunda ortalama 121±83 sn bulunmuştur. TARTIŞMA VE SONUÇ: Jedi tekniği blok başarısı ve komplikasyon açısından klasik yöntem ile karşılaştırıldığında aynı güvenle uygulanabilir olduğu bulunmuştur. Ayrıca deneyimli bir personel olmaması halinde periferik sinir bloğu uygulayabilme avantajına sahiptir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The widespread use of ultrasonography in peripheral nerve blocks requires an auxiliary person in the process. This causes unnecessary control injections and the use of more local anesthetics for the procedure, due to the inability to get the sense of resistance in the injector. For the first time, Pappin et al. described the“Jedi grip”technique for the practitioner to do both the imaging and injection work alone. Thus, the practitioner holds the ultrasound probe with one hand and clamps the needle hub between the middle phalanx of the index and middle finger of the other hand, the syringe is held in the palm with the ring and the little finger, while aspiration or injection is performed with the thumb. In this study, we aimed to compare the block characteristics of the“jedi grip”technique with the classical technique that performed with the assistant person. MATERIALS AND METHODS: After obtaining approval from the Health Sciences University Ankara Numune Health Practice and Research Center Ethics Committee, 78 patients were included in our study. They were randomly divided into two groups (Group I: Jedi grip and Group II: Classical grip technique). After obtaining informed consent, monitoring and vascular access were provided. A total of 20 ml of local anesthetic was applied to both groups from 10 ml of 0.5% bupivacaine +10 ml of 2% prilocaine mixture. By a blind observer, the block characteristics were evaluated and recorded every 5 minutes for the first 30 minutes after each block. When the sensory block score was 7 and the total score was 14 or above, the block was considered successful and the patient was ready for surgery. RESULTS: There was no significant difference between the groups in terms of block characteristics such as block pain, number of attempts, atreial puncture, sensory and motor block start and end times, time to be ready for surgery, tourniquet pain, use of additional anesthesia method, use of postoperative analgesia. The duration of block application was 158±47 sec in the Jedi group and 121±83 sec in the control group. DISCUSSION AND CONCLUSION: The Jedi grip technique has been found to be applicable with the same confidence compared to the classical method in terms of block success and complications. It also has the advantage of applying peripheral nerve block in the absence of experienced staff.