Üriner inkontinans nedeni ile tot operasyonu yapılan hastalarda preoperatif maksimal üretral kapanma basıncı ölçümünün postoperatif sonuçları öngörmedeki yeri
The role of preoperaive maximal urethral closure pressure measurement in predicting postoperative results in patients undergoing tot operation for urinary incontinence
  1. Tez No: 613573
  2. Yazar: CAN TERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN SEYFİ AKSAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı üriner inkontinans nedeniyle TOT operasyonu yapılan hastalarda, preoperatif olarak yapılan ürodinamik değerlendirme ile ölçülen maksimal üretral kapanma basıncı değerinin postoperatif cerrahi başarı sonuçlarını öngörmedeki rolünü araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Jinekoloji Kliniği'nde Ocak (2014 – 2018) tarihleri arasında üriner inkontinans nedeniyle TOT operasyonu yapılan 211 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Bu hastalardan belirlenen kriterlere uyan 82 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmesinde ürojinekolojik muayene bulguları ve Türkçe validasyonu yapılmış IIQ-7 ve UDI-6 yaşam kalite ölçek formları kullanılmış ve sonuçlar kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS 17.0 (Statistical Package For Social Sciences) programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 82 hastanın ortalama yaşı 52.42 ± 6.61 olup takip süresi (ay) ortalama 6.80 ± 0.71 olarak tespit edilmiştir. Toplam 82 hastanın tamamının ürodinamik stres testi pozitif olarak bulunmuşur. Maksimal üretral kapanma basıncı (MUCP) ortalama 50.30 ± 19.00 cmH2O bulunmuş olup, 14 hastada (%17.1) MUCP≤20 cmH2O olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the role of maximal urethral closure pressure measured by preoperative urodynamic evaluation in patients undergoing TOT operation for urinary incontinence in predicting postoperative surgical success. Materials and Methods: In this study, 211 patients who underwent TOT operation for urinary incontinence in Ankara Zekai Tahir Burak Women's Health Application and Research Center Gynecology Clinic between January (2014 - 2018) were retrospectively analyzed. 82 of these patients who meets the declared criteria were included in the study. Results of the Turkish validated Incontinence Impact Questionnaire-7 (IIQ-7) and Urogenital Distress Inventory-6 (UDI-6) quality of life scales were recorded preoperatively and postoperatively. SPSS 17.0 (Statistical Package for Social Sciences) is used for statistical analysis. Results: The mean age of the 82 patients included in the study is 52.42 ± 6.61 and the mean follow-up period is 6.80 ± 0.71 (months). The urodynamic stress test was found positive in all 82 patients. Maximal urethral closure pressure (MUCP) was found as 50.30 ± 19.00 cm H2O on average and MUCP ≤ 20 cmH2O was identified in 14 patients.