Çalışan ve çalışmayan kadınlarda depresyon belirtilerinin yaşam kalitesine, uyku kalitesine ve gece yeme bozukluğuna etkileri
The effects of depression symptoms on quality of life, sleep quality and night eating disorder in working and non-working women
  1. Tez No: 613605
  2. Yazar: RÜMEYSA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışan ve çalışmayan kadınlarda depresyon belirtilerinin uyku kalitesi, yaşam kalitesi ve gece yeme sendromu üzerine etkisinin incelenmesi ile çeşitli demografik değişkenlere göre farklılıkların incelenmesidir. Araştırmada depresyon belirtilerini saptamak amacıyla katılımcılara Beck Depresyon Ölçeği, uyku kalitelerini ve yaşam kalitelerini saptamak amacıyla ise Richards- Campbell Uyku Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHQOQLBREF) ve Gece Yeme Anketi kullanılmıştır. Araştırmamızda çalışan ve çalışmayan kadınlarda, Beck Depresyon Ölçeği puanlarının yaşam kalitesi ölçeğinin tüm alt boyut puanlarıyla, anlamlı bir şekilde orta düzey negatif korelasyona sahip olduğu tespit edilmiştir. Ancak çalışanların korelasyonu daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çalışanların yaşam kalitesi ölçeği fiziksel sağlık boyutu, psikolojik sağlık ve uyku kalitesi puanları anlamlı şekilde daha yüksektir. Çalışmayanlarda gece yeme ve puanları çalışanlara göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çalışan ve çalışmayan kadınlarda, Beck Depresyon Ölçeği puanlarının, Gece Yeme Anketi puanlarıyla anlamlı şekilde pozitif orta düzey korelasyon tespit edilmiştir. Çalışan ve çalışmayan kadınlarda gece yeme puanlarıyla uyku kalitesi puanları arasında da anlamlı şekilde zayıf düzey negatif korelasyon görülmüştür, ancak çalışmayanlarda kolerasyon daha yüksektir. Ayrıca çalışan kadınların psikolojik sağlık ve uyku kalitesi puanları anlamlı şekilde daha yüksek saptanırken çalışmayan kadınlarda ise gece yeme ve depresyon puanları çalışanlara göre anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Depresyon Belirtileri, Yaşam Kalitesi, Uyku Kalitesi, Gece Yeme Bozukluğu Belirtileri
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of depression symptoms on sleep quality, quality of life and night eating syndrome in working and non-working women, and to investigate differences according to various demographic variables. To determine the symptoms of depression,Beck Depression Scale was used on participants and Richards-Campbell Sleep Scale, World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHQOQLBREF) and Night Eating Questionnaire were used to determine sleep quality and quality of life. As a result of our study, it was found that the Beck Depression Scale scores had a significant moderate negative correlation with all subscale scores of the quality of life scale in working and non-working women.However, the correlation of the employees was found to be higher. The employees quality of life scale physical health dimension, psychological health and sleep quality scores were significantly higher. It was found that those who did not work were significantly more likely to eat at night and have higher scores. A significant positive correlation was found between the Beck Depression Scale scores and Night Eating Questionnaire scores in working and non-working women. There was also a significantly weak negative correlation between working and non-working women's night-time eating scores and sleep quality scores, but cholesterol was higher in non-working women. Besides, psychological health and sleep quality scores of working women were found to be significantly higher, while nighttime eating and depression scores were significantly higher in women who did not work. Keywords : A Symptom of Depression, Life Quality, Sleep Quality, A Symptom of Night Eating