Uluslararası ticarette bankalararası ödeme yöntemleri ve Trabzon'daki uygulamalar
Payment methods of inter banking for international trade and Trabzon's case
- Tez No: 61363
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
02. Özet Günümüzde globalleşme ve küreselleşme eğilimleri, gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerde her konuda olduğu gibi fînans ve bankacılık sektörünü de etkisi altma almıştır. Dış ticaret hareketlerinin miktar ve çeşit bazmda hızlı bir artış göstermesi, Doğu Blokunun dağılmasıyla oluşan yeni cumhuriyetlerin dünya ticaretine gittikçe daha fala katılması, dış ticaret ödemelerinde yeni yöntem ve usulleri gündeme getirmiştir. Doğu Karadeniz Bölgesi ve özellikle Trabzon'dan gerçekleştirilen dış ticaret işlemlerinde bankalararasındaki ödeme yöntemlerinin analiz edildiği bu çalışma bankalar, dış ticaret şirketleri ve bu konuda çalışacak araştırmacılara ışık tutabilecek temel bir eser niteliği taşımaktadır. Teorik ve anelatik olarak tasarlanan tez dört ana bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde mal alım satımına taraf olanların bu işlemlerde üstlendikleri sorumluluklann sınırlarını belirleyen, uluslararası standartlara bağlanmış teslim şekilleri ele alınmıştır. Dünya'da uygulama alam bulunan 13 farklı teslim şekli avantaj ve dezavantajlarıyla ortaya konulmuştur. Bu teslim şekilleri içinde en çok tercih edilen, güvertede teslim (FOB), mal bedeli ve navlun ödenmiş olarak teslim (CFR), mal bedeli, sigorta ve navlun ödenmiş olarak teslim (CİF) şekilleri üzerinde daha ayrıntılı durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde uluslararası ticarette kullanılan belgeler gruplandınlarak incelenmiştir. Ana gruplar olarak sevk belgeleri, ticari belgeler, resmi belgeler, sigorta belgeleri ve finansman belgeleri ele alınmıştır. Tezdeki teorik kısmın ana temasım oluşturan uluslararası ödeme yöntemleri üçüncü bölümde analiz edilmiştir. Burada işlemlere konu olan; taraflar, hukuki sorumlulukları, yöntemlerin işleyişi ve birbirlerine karşı üstünlüklerine yer verilmiştir. Özellikle uluslararası ticarette garanti aracı olan akreditifli ödeme yöntemi önemi nedeniyle geniş olarak ele alınmış ve uygulamada karşılaşılan çeşitli şekilleri analiz edilmiştir. IXTezin analitik kısmını oluşturan dördüncü bölümde ise, Trabzon'daki dış ticaret faaliyetlerinde bulunan firmaların tercih ettikleri ödeme yöntemleri ortaya konulmuştur. Genel olarak şirketlerin çeşitli nedenlerden dolayı daha çok Vesaik Mukabili Ödeme Yöntemini tercih ettikleri sonucuna varılmıştır. X
Özet (Çeviri)
03. Summary Globalization tendencies have inspired, as to many matters, finance and banking sectors in either developed or developing countries. In these days, a major increasing of foreign trade movements in quantitate and variety base; more participation of the new countries, were born because of separating the Soviet Union, to the world trade; pose the new methods for paying in foreign trade. This study, which analyse interbank paying methods in foreign trade in East Black Sea region, especially in Trabzon, is a fundamental study for bank employees, foreign trade companies and researchers want to study in this subject. This thesis which have been projected as theoretical and analitical consists of four chapters. In the first chapter of thesis, kinds of delivery, that draw the peripheries of responsibilities of who are the sides of trade and that have been tied by international standarts, are explained. Thirteen different delivery methods which have been applying at present were discussed. The most choiced of this kinds of delivery are free on board (FOB), cost-freight (CFR), cost-insurance-freight (CIF). These type of delivery were examined in details. In the second chapter, documents which are using in international trade were examined in groups. Main groups are sending documents, trade documents, public documents, insurance documents and finance documents. International paying methods that form main theme of teoretical framework of thesis were analysed in third chapter, hi this chapter, it is examined that sides of trade procedures' juridical responsibilities, processes of methods and their superiorities for each other. Especially, documentary credits as a guarantee in international trade was analysed extensively because of its great importance. And in the fourth chapter that form the analitical framework of thesis, paying methods that were preferred by the firms activate in Trabzon was examined. As a result, it was founded out that, because of the many reasons, the firms activate in Trabzon generally choice documentary collections. XI