Türk fındık piyasası ve Türk fındığının dış talebinin tahmini
Turkish hazelnut market and estimation of foreign demond of Turkish hazelnut
  1. Tez No: 61362
  2. Yazar: ADEM KULAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BOCUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
02. Özet Bu çalışmanın amacı, ülkemizin önemli ihraç ürünlerinden olan findik hakkında bilgiler vermek, üretim, tüketim ve ihracat aşamalarındaki sorunları belirleyip, çözüm önerilerini ortaya koymak; Türk Andığının dış talebi üzerine ekonometrik bir çalışma yaparak, findik hakkındaki politikalara ışık tutmaktır. Çalışmada, Türk Andığının dış talebini tahmine yönelik eşanlı bir model oluşturulmuştur. Bir eşanlı denklem, takımına ait olan bir denkleme basit EKKY' nin uygulanması sapmaîı ve tutarsız tahminler vereceğinden, daha iyi parametre tahminleri veren İki Aşamalı En Küçük Kareler Yöntemi (2AEKKY) ile tahmin yapılmıştır. Bu yöntem, yapısal parametrelerin tahminleri için doyurucu sonuçlar vermiş ve aşın belirlenmiş modellerin tahmini için, tek denklem tekniklerinin en önemlisi olarak kabul edilmiştir. Çalışmada elde edilen ekonometrik analiz bulgularına göre Türk Andığının dış talebinde gerçekten de findik ihraç fiyatı, ithalatçı ülke geliri düzeyi ve ikame mal bademin fiyatı etkili olmaktadır. Türk findığmm dış talebinin fiyat esnekliğinin î'e yafan çıkması findik talebinin ineîastik olduğu şeklindeki görüşleri desteklememektedir. Fındığın gelir esnekliğini gösteren parametrenin tahmini pozitif işaretli ve l'den. küçük çıkmıştır. Bu ise ithalatçı ülke gelirindeki pozitif (negatif) yöndeki değişmelerin findik talebini pozitif (negatif) yönde etkilediğini göstermektedir. Fındığın çapraz talep esnekliğini gösteren parametrenin tahmininin pozitif işaretli ve l'den küçük çıkması da bademin findığm yerine ikamesinin güç olduğunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
03. Summary The purpose of this study is to offer a general information regarding hazelnut, one of the major export goods and to determine the problems in the stages of production, consumption and exporting and to provide solutions and also to offer alternative solutions for the policies on hazelnut by applying an econometric method concerning the foreign demand function on Turkish hazelnut. In this study a simultaneous model has been employed to estimate the demand on the Turkish hazelnut export. An equation in the simultaneous equation system has been estimated by two stage least squares (2SLS) method providing more efficient estimators compare to OLS that may generate bias and inconsistent estimators. This method generated satisfactory results in estimating structural parameters, and has been considered the most acceptable method in the estimation of over idendified models. In the light of empirical results by econometric analysis export price of hazelnut, income level of importing countries and price of almond as an substitute goods have major impact on the foreign demand for Turkish hazelnut. Finding the elasticity on the foreign demand for Turkish hazelnut as due to one, supports the view that demand for hazelnut is inelastic. Income elasticity for hazelnut has been found as positive and less than one. This result shows that a positive (negative) change in income on importing countries affects the demand for hazelnut in the positive (negative) direction. Finding the cross demand elasticity of hazelnut is positive and less than one supports the result that almond is not as a close substitution for hazelnut.