Turizmin Türk ekonomisindeki yeri ve Türkiye'ye olan turizm talebi tahmini
Position of tourism in the Turkish economy and the estimation of tourism demand to Turkey
- Tez No: 61364
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, turizm, dünya ekonomisinde en hızlı gelişen ve genişleyen sektörlerden biri haline gelmiştir. Turizm, çoğu zaman diğer bir çok endüstri gibi bölgesel veya ulusal kalkınma için bir araç olarak kullanıldı. Turizm sektörü, yaygın biçimde gelir, iş ve vergi gelirlerinin yaratılmasında, ödemeler dengesi problemlerinin hafifletilmesinde, bölgesel ve ulusal ekonomik gelişmelere katkıda bulunmada rol oynayan önemli bir faktör olarak tanınır. Özellikle 1980'li yıllarda Türkiye, dünyadaki bütün turistler için popüler bir turist çekim merkezi haline geldi. Turizm Türkiye için önemli bir döviz kaynağı oldu. Özellikle 1980'li yıllarda, Türkiye'nin uluslararası turizmden elde ettiği gelirler, diğer geleneksel turizm ihracatçısı ülkelerin gelirlerinden daha hızlı arttı. 1980'lerden sonra Türkiye ekonomisinde turizm, gelir yaratılmasında, yeni istihdam olanaklarının yaratılmasında ve ödemeler dengesi problemlerinin giderilmesinde önemli bir rol oynadı. Turizm, artık Türkiye'nin ekonomik kalkınma stratejisinde anahtar sektör olarak kabul edilebilir.. Turizm talebi ve turistik yerlerin seçimi, gelir, enflasyon oranları, döviz kurları ve önemli politik değişmeler gibi beklenmedik olayları kapsayan çok sayıdaki faktörde meydana gelen dalgalanmalardan etkilenebilir. Etkili turizm politikalarının formülasyonu için turizm talep esnekliklerinin güvenilir tahminleri gerekir. Bu çalışmada 1970-1994 yılları arasında 11 ülkeden Türkiye'ye olan turizm talebi tahmin edildi. Sonuçlara göre; Türkiye'ye olan turizm talebini kişi başına düşen gelir, döviz kurları, tüketici fiyatları endeksi, yatak sayısı ve beklenmedik olaylar (savaş, politik değişiklikler) etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
During the second half of the twentieth century, tourism has became one of the largest and most rapidly growing sectors in the world. Tourism, like many other industries, is often used as a national or regional development tool. Tourism industry is widely recognized for the important role which can play in generating income, employment and tax revenues, in alleviating balance of payments constrains and in contributing to regional and national economic development. Especially during the 1980's Turkey, has become a popüler tourist attraction for tourists from all over the world. Tourism has become a major source of foreign exchange for Turkey. Especially during the 1980!s, Turkey's receipts from international tourism exporting countries. After 1980's tourism played an important role in generating income, new employment opportunities and in alleviating balance of payments constrains in Turkish economy. Tourism is recognized as a key sector in the economic development strategy of Turkey. Having a knowledge about the tourism demand of countries is very important for the policy makers to determine the tourism investment. The demand for tourism and the choice of tourist destinations may be susceptible to large fluctiations for a number of reasons, including variations in income, inflation and exchange rates, and unexpected events such as major political changes. Reliable estimates of elasticities of tourism demand are necessary for the formulation of efficient tourism policies. In this study, tourism demand were estimated from 11 countries to Turkey during 1970-1 994' s. As a result, per capita income, exchange rates, consumer price index, number of bed and unexpected events (war, political changes) have effected tourism demand to Turkey.