Esnek kafes yapıları
Soft lattice structures
  1. Tez No: 613643
  2. Yazar: SEVGİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezin amacı, bazı esnek kafes yapılarını vermek, bu yapılara ait temel özellikleri araştırmak ve elde edilen sonuçları ortaya koymaktır. Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmamızda temel olan kafesler ve esnek kümeler hakkında bazı tanım ve teoremler ifade edilmiştir. İkinci bölümde esnek kafes, esnek alt kafes, esnek kafes homomorfisi, esnek dağılımlı kafes ve esnek modüler kafes kavramları verilerek bunlara ait özellikler araştırılmıştır ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present thesis is to give the some soft lattice structures, to investigate the basic properties of these structures, and is to present the obtained results. This study consists of two main chapters. In first chapter, some definitions and theorems which are crucial for our study such as lattice and soft set are stated. In second chapter, by giving the concepts of soft lattice, soft sublattice, soft lattice homomorphism, soft distributive lattice and soft modular lattice, the algebraic properties belonging to these are examined and obtained results are evaluated.