Türkiye'de seçim ve ekonomi (1950-1993)
Election and economy in Turkey (1950-1993)
- Tez No: 61365
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAHMİ YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
02. Özet Demokratik toplumlarda, siyasi otoritenin seçimi kazanmak ve ekonomi politikalarını kendi amaçları doğrultusunda yönlendirmesine seçim ekonomisi denilmektedir.“Siyasi Konjonktürel Dalgalanmalar”teorisine göre, seçim ekonomisine yol açan iki önemli neden vardır. Bunlar (1) siyasi iktidarın tekrar seçimi kazanıp, ikidarının ömrünü mümkün olduğu kadar uzatabilmek çabasıdır. (2) Seçmenlerin istek ve beklentilerini kısa dönemde karşılamak amacıyla partizanca davranmalarıdır. Bu nedenle ekonomik politikalar siyasi yapı tarafından kolayca etkilen mekte, siyasi ve ekonomik dalgalanmalar oluşmaktadır. Bu çalışmada, seçim ekonomisi politikalarının Türkiye ekonomisi üzerinde etkilerinin bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Seçimlerden önce enflasyon ve işsizlik oranlarının düşük, büyüme hızının yüksek tutulduğu bununla birlikte kamu harcamalarının ve para arzının siyasi iktidar tarafından artırıldığı ve kamu gelirlerinin düşürüldüğü belirlenmiştir. Seçimlerden sonra, seçim ekonomisinde uzun dönemli etkilerinin bir sonucu olarak, kamu harcamaları azalırken, enflasyon oranının ve kamu gelirlerinin artmaya başladığı görülmüştür. Ayrıca siyasi otoritenin özellikle bazı tarımsal ürünlerde destekleme politikalarını uyguladığı da belirlenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary In the democratic societies, the efforts of politic authority to win election and to direct econpmic policies for achieving its politic purpose are being called as election economy. According to the theory of political business cycles, there are two major reasons leading the election economy as follows: (the desire of ruling party to win next election and to keep its ruling position as well; (2) The develop partisan tendency to satistfy their voter's, wants and expectations in the short-run. For these reasons economic policies are being easily affected by the politic structure and politic and ecnomomic fluctuations are being a dilemma for the country. In this study whether possible effects of election economy over the Turkish economy are being investigated. The inflation, unemployment rates are low and growth rate is high in pre-election nevertheless, public expenditures and money supply are increased by the government intervention and decreasing public revenue. The other empirical findings are as follows: while inflation rate is started to increase, public expenditure are decreased dramatically and public revenues are increased after election period. VIII