Ağyatan kumul ağaçlandırma sahasının orman koruma ve yaban hayatı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Karataş Ağyatan dune afforestation site in terms of forest protection and wild life
- Tez No: 613688
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2014-2018 yılları arasında Adana İli Karataş İlçesi Adalı ve Bebeli köyleri sınırları içerisinde kalan kumul alanı ağaçlandırılmıştır. Araştırma alanımız Ceyhan Nehrinin Akdenize döküldüğü yerde, Ağyatan lagünü ile Akdeniz arasında kalan 8 km uzunluğunda ortalama 600 m genişliğinde 445 Ha. büyüklüğünde kumul alanıdır. Kumul alanında şiddetli rüzgâr erozyonu yaşanmaktadır. Rüzgar erozyonu sonucu lagün gölü kumla dolmaktadır ve göl alanı daralmaktadır. Bu çalışma ile yapılan ormancılık faaliyetlerinin ne ölçüde lagüne koruduğu, yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile oluşan yeni ekosisteme hangi yaban hayvanlarının geldiği yapılacak gözlemlerle belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Adana-Karatas Adalı and Bebeli villages within the borders of the dune area is forested between 2014-2018 by the General Directorate of Forestry. Our research area is located on the Ceyhan River, where the Mediterranean Sea between the lagoon and Ağyatan 8 km long between the average 600 m wide 445 Ha. The size of the sand dune. There is severe wind erosion in the dune area. As a result of wind erosion, the lagoon lake is filled with sand and the lake area is narrowed. The extent to which the forestry activities carried out with this study protects the lagoon and the new ecosystem formed by the afforestation works will be determined by the observations on which wildlife animals are coming.