Akyatan kumullarında tesis edilmiş kumul ormanlarının geçmişi ve bugünkü durumlarının tesbiti
  1. Tez No: 23846
  2. Yazar: İDRİS TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET 1972 Yılında başlayan kumul tesbit çalışmaları İ976 yılı sonuna ka dar 232 Hektar sahada Okaliptüs, 296.5 Hektar sahada Kıbrıs Akasyası, 29 Hektar sahada Akasya Horida, 26.5 Hektar sahada Sahil Çamı ve Fıstık Çamı olmak üzere toplam 584 Hektar sahada kumul tesbit ve Okaliptüs ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır. 1986 yılında kumul tesbit çalışmaları tamamlanmış (2065 Ha) ve 1987 yılında ekonomik ormancılığa açmak için tür değişikliği gündeme gelmiştir. 1989 yılına kadar 2065 hektar büyüklüğündeki sahada Kıbrıs Akasyası (Acacia cyanphylla) ağırlıklı olarak Okaliptüs (Eucalipthus cemaldülensis) dikimi yapılmıştır. Bu iki esas tür dışında az miktardada olsa Fıstık Çamı, Sahil Çamı, Dag Servisi, Akasya horida toplu veya dağınık olarak sahada bulunmaktadır. 1989 Yılında tür değişikliği projesi hazırlanmış ve uygulamaya aynı yıl geçilmiştir. Tur değişikliğinin 2065 hektarlık alanın ambar tabir edilen kum tepeleri arası düzlüklerinde (676Ha) yapılmasının uygun olacağı, kalan sahanın (1389Ha)ise tamamlamalarla takviye edilerek Kıbrıs Akasyası statüsünün korunması kararlaştırılmıştır. 676 Hektar sahanın sahil şeridinde (50-80 metre genişliğinde) 116 hektarlık alana Sahil Çamı onun gerisine aynı genişlikteki şeride Fıstık Çamı dikimine başlanmıştır (456 Ha). Ancak bu şeritlerin arasında 10 metre genişliğinde 62 Hektar alandaki rüzgar perdesi tabii olarak muhafaza edilmektedir. Ayrıca tür değişikliği yapılan sahada 62 kilometre uzunlukta 10 metre genişlikte 42 hektar alanda iki sıra halinde Dag Servisi (Cupresus sempervirens) dikimi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
30 6. SUMMARY Studies tor sand dunes determination and afforestation of Ocalipthus camaldülensis, which started in 1972, were done on total 584 hectars area until the end of the year 1976, these studies were done on 232 hectars area for Eucalypthus camaldülensis, on 296,5 hectars area for Cyprus acacia (Acacia cyanophylla), on 29 hectars area for Acacia horida, on 26,5 hectars for Strand pines (Pinus pinaster) and Stone pines (Pinus pinea). In 1986 thbstudies for sand dunes was completed. In order to open economic forestry, change of species has been considered for 2065 hectars in 1987. Until 1989, on 2065 hectars area Acacia cyanophyll aend and Eucalip- thus camaldülensis have plnted, most of these plantations are Acacia cyanophylla. Except these two basic specieses, thre are Stone pines (Pinus pinea), Strand pines (Pinus pinaster), Cupresus sempervirens, Acacia horida on this area in a mass or dispersed, even if they have planted less. In 1939 the project, for change of species was prepared, and it has been begun to be carried out in the same year, it has been decided that the change of species will be suitable on the flat grounds between the sand dunes mentioned as storehouse for 676 hectars in 2065 hectars area, that the rest area (1389) is reinforced by the- completitions and that the statute of Acacia cyanophylla is protected.3? On the seaside stripe (in wideness 50-60 meters) of the area in 676 nectars, i t has been begun to be planted Strand pines (Pinus pinaster) 116 nectars area and to be planted Stone pines (Pinus pinea) at its back on the stripe (456 nectars) having the same wideness. But between these stripes the windbreaker on 62 nectars area in the wideness 10 meters is naturally kept. Further in the area made the change o