Akyatan (Karataş) Lagün gölünün planktonik organizmaları ve bazı fiziko-kimyasal özellikleri ile bunların mevsimsel değişimleri
  1. Tez No: 24995
  2. Yazar: SEVİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
55 6. ÖZET Bu çalışmada, Akyatan lagün Gölünün plankton kompozisyonu vb mevsimsel değişimi incelenmiştir. Ayrıca, gölün bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri de incelenerek, elde edilen bulgulardan gölün bugünkü durumu ve verimliliği hakkında bir fikir edinilmeye çalışılmıştır. Araştırma, Adana ili sınırları içerisinde yer alan Akyatan lagün gölünde 18.6.1991 ile 25.5.1992 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın başında gölün özelliklerini en iyi temsil edebilecek 5 istasyon seçilmiştir. Araştırma materyalini bu istasyonlardan aylık dönemlerle alınan su ve plankton örnekleri oluşturmaktadır. Plankton örnekleri kepçe yardımıyla kayıktan çekilerek alınmış ve %4'lük formaldehitte tesbit edilmişlerdir. Plankton analizleri tüm aylar için kalitatif olarak yapılmış, kantitatif analizler ise, araştırmanın ilk aylarında çeşitli nedenlerle yapılamadığından sadece kış ve ilkbahar ayları için yapılabilmiştir. Kalitatif analizlerde bazı türler için tür düzeyine inilebilmiş, diğerleri cins düzeyinde belirtilmiştir. Fitoplanktonun kantitatif analizinde örnekteki bulunma yoğunluğuna göre görsel bir değerlendirme yapılmıştır. Zooplanktonda ise, belirli hacimlerdeki örneklerdeki zooplanktonik organizmaların sayılması yoluyla m' "deki bulunma miktarı hesaplanmıştır. örnek alma işleminin yapıldığı aylık dönemlerde suyun sıcaklık, oksijen, tuzluluk, elektriki iletkenlik gibi bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri çalışma anında bizzat ölçülmüş, toplam azot, toplam fosfor, nitrat, nitrit, organik madde miktarı, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum gibi diğer kimyasal özellikler laboratuvarda analiz edilmişlerdir. Çalışma sonucunda gölün fitoplanktonik alglerini Bacillarıophyta, Cyanophyta, Chlorophyta, Dinophyta ve Euglenophyta gruplarının oluşturduğu belirlenmiştir. Bu56 gruplara ait cine ve türlerde mevsimlere çeşitlilik ve yoğunluk bakımından önemli farklılıklar saptanmıştır. Yaz aylarında bu çeşit ve yoğunluk oldukça az olurken, kış aylarında önemli artışlar gözlenmiştir. Gruplar içinde Bacillariophytanın diğerlerine göre daha fazla cine ve türle temsil edildiği saptanmıştır. Araştırmada zooplanktona ait 8 grup saptanmıştır. Bu gruplar Crustaceae'den Copepoda takımı, yuvarlak hal kas iz kurtlardan Rotifera takımı, Rhizopoda sınıfının Foraminifera ve Radiolaria takımı, yumuşakçalardan(Iİollueca) Gastropoda ve Pelecypoda takımı, Annelida'dan Polychaeta ve Ciliata'dan Tintinnidae gruplarıdır.Zooplanktonik organizmalar da mevsimsel olarak önemli farklılıklar göstermiş, kış aylarında özellikle Rotifera, ilkbahar ve yaz aylarında Pelecypoda diğerlerine göre yoğun görülmüşlerdir. Fiziksel özelliklerden sıcaklık değerleri alanın özelliklerine de uygun olarak yaz ve kış ayları arasında önemli farklılıklar göstermiştir. Tuzluluk değerleri de mevsimlere göre önemli ölçüde değişmiş, göl suyu yaz aylarında aşırı tuzlu iken, kışın acı su özelliğinde olmuştur. Elektriki iletkenlik, oksijen, PH, değerleri de mevsimlere göre değişirken, istasyonlar arasında önemli farklılıklar gözlenmemiştir. Azot, fosfor, nitrat, nitrit, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum gibi elementlerin miktarları da yıl içinde meveimlere bağlı olarak değişim göstermiştir. Çalışma sonucunda, elde edilen bulgulardan lagün gölünün özelliklerinin mevsimsel değişimlerin yanısıra günlük olarak da önemli değişimler gösterdiği, ayrıca son zamanlarda çevreden girişlerle göl alanının daralmaeı ve sığlaşmasının da değişimlere neden olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In this study, the plankton composition and its seasonal changes were investigated in Akyatan Lagoon. In addition, same physical and chemical specification of the lagoon were investigated and present etatus and productivity of the lagoon were tried to be explained. The study has been carried out in Akyatan Lagoon in the period of 18.6.1991 - 25.5.1992 in Adana province. At first, 5 station which characterize the lagoon has been choeen for sampling. Rssearch material were the samples of water and plankton. The samples of plankton ware taken by a plankton net by a small ship and fixed with formaldehyde(%4). Qualitative plankton analyeee were done for all months, but quantitative analyses were done for only winter and autumn because of some difficulties during the summer and epring season. For qualitative analyses, some of them were expressed ae epecies others as genus. Qualitative analysss of phytoplankton were done ae their visual density. For zooplankton, the number of the zooplankton in a specific volume, were counted and the amount of zooplankton 1 m" were estimated. Some physical and chemical specification such as temperature, oxygen, ealinity, electricity conductivity were measured at the monthly sampling time, other such ae total nitrogen, nitrate, nitrite, total phoephor, organic matter, calcium, magnesium, sodium, potassium were done at the laboratories of Ths University of Çukurova. At the end of the study,phytoplanktonik algae of the lagoon were determined as Baci 1 lariophyta, Cyanophyta, Chlorophyta, Dinophyta and Euglenophyta. There were big differences in the genus and species density and composition in this groups. They were very low in terme of density and compoeition during summer, but it was determined that they were increased during the winter. In this groups,58 Bacillarophyta, as species and genus were found representing more than others. In this study, total eight zooplankton group were determined. These were Copepoda from Crustaceae, Rotifera, Foraminifera and Radiolaria from Rhizopoda class, Gastropoda and Pelecypoda from Mollusca, Palychaeta from Annelida and Tintinnidae from Ciliata. Zooplankton were differ in different seasons that the density of Rotifera in winter and Pelecypoda in epring and summer were higher than other. Temperature of the lagoon changed significantly in winter and summer time which were not surprising for the area. There were also very important changes in salinity in different seasons. The salinity in lagoon were very high during summer time but it has brackish water character during the winter. Electricity conductivity, oxygen, PH were changed in between the seasons. The amount of some elements such as nitrogen, nitrate, nitrite, phosphor, calcium, magnesium, sodium, potassium were changed in between the seasons. At the end of the study, it was determined that the seasonal conditions of the lagoon changed, the daily conditions of the lagoon have also changed. It was concluded that, these changes are also bscause of the material coming from surrounding streams that makes the lagoon smaller and ewal low.