Sistemik tedavi uygulanan kanserli hastalarda telefonla yapılan semptom triyaj protokolünün semptom yönetimine, yaşam kalitesine ve öz-bakım gücüne etkisi
The effect of telephone symptom triage protocols on symptom management, quality of life and self-care agency in patients with cancer who applied systemic treatment
  1. Tez No: 613696
  2. Yazar: ARİFE ALTIN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN BEKTAŞ, PROF. DR. HASAN ŞENOL COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Bu araştırma sistemik tedavi uygulanan kanserli hastalarda telefonla yapılan semptom triyaj protokolünün semptom yönetimine, yaşam kalitesine ve öz-bakım gücüne etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel nitelikteki bu araştırma Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği ve Gündüz Kemoterapi Ünitesi'ne ayaktan tedavi için başvuran, örnekleme dahil edilme kriterlerine uyan 33 girişim, 32 kontrol grubu olmak üzere toplam 65 kanserli hasta ile Ağustos 2018-Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Kemoterapi Semptom Değerlendirme Ölçeği, FACT-G Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Öz-Bakım Gücü Ölçeği kullanılmıştır. Girişim grubundaki hastalara 2., 3. ve 4. kür kemoterapi tedavisi süresince telefonla semptom triyaj protokolü uygulanmıştır. Ön test verileri ikinci kür kemoterapi tedavisi uygulanırken ve son test verileri 3. ayda toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS 23.0 paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the effect of telephone symptom triage protocols on symptom management, quality of life and self-care agency in patients with cancer who applied systemic treatment. Method: This randomized controlled experimental study was conducted between August 2018 and July 2019, with 33 intervention and 32 control groups who met the inclusion criteria, a total of 65 patients who applied to outpatient clinics of Akdeniz University Hospital Medical Oncology Clinic and Daily Chemotherapy Unit. Personal Information Form, Chemotherapy Symptom Assessment Scale, FACT-G (Version 4) Quality of Life Scale and Self-Care Agency Scale were used to collect the data. Symptom triage protocol was applied to the patients in the intervention group during the 2nd, 3rd and 4th cycle chemotherapy treatment. Preliminary test data were collected during the second cycle chemotherapy treatment and posttest data was collected at the third month. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 23.0 package program.