Romantic relationship experiences and emotion regulation strategies of regular mindfulness meditation practitioners: A qualitative study
Düzenli bilinçli farkındalık meditasyonu uygulayıcılarının duygu regülasyonu stratejileri ve romantik ilişki deneyimleri: Nitel bir çalışma
- Tez No: 613695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİME SENEM ZEYTİNOĞLU SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu kalitatif çalışma en az iki yıl sure ile düzenli mindfulness (bilinçli farkındalık) meditasyonu uygulayıcılarının duygu regülasyon stratejilerine ve romantik ilişki deneyimlerine ve onların meditasyon yapmayan veya düzensiz yapan partnerlerinin romantik ilişki deneyimlerine, bağlanma teorisi perspektifi üzerinden odaklanmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, ana dili Türkçe olan 8 heteroseksüel ve 2 eşcinsel çift ile yapılmıştır ve görüşmeler her bir partner için birebir olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Tematik analiz sonuncunda, üç farklı seviyede 7 tema ve 13 alt tema ortaya çıkmıştır. Bu üç seviye; içsel kişilik seviyesi, romantik ilişki seviyesi ve düzenli meditasyon yapmayan partnerin perspektifi olarak belirlenmiştir. İçsel kişilik seviyesinde üç tema (sayılar) ve dört ilişkili alt tema (harfler) oluşmuştur: 1) meta-farkındalık; 1a) duyguların geçiciliği; 2) duygu düzenleme stratejilerinde değişim; 2a) duyguların azalan yoğunluğu; 2b) zor duygularla kalabilme; 3) kendiyle ilişkide değişim; 3a) öz-şefkat. Üç romantik ilişki teması ve yedi alt tema ortaya çıkmıştır: 4) stresli durum deneyiminde değişim; 4a) daha az negatif tepkisellik; 4b) daha az tartışma; 5) duygusal bağın dönüşümü; 5a) duyguları ifade etme; 5b) romantik ilişki ile ilgili azalan kaygı; 6) romantik ilişkinin dönüşümü; 6a) cinsel ilişki sırasında anda olma; 6b) partner için şefkat ve kabul; 6c) sınırları tekrar belirleme. Düzenli meditasyon yapmayan partner seviyesinde bir tema ve iki alt tema belirmiştir: 7) düzenli meditasyon pratiğinin genel pozitif etkileri; 7a) partnerde gözlemlenen genel sakin duygu durumu; 7b) daha az tepkiselliğin partnerde gözlemlenmesi. İçsel kişilik seviyesindeki temalar, düzenli meditasyon uygulayıcısının meta-farkındalığının, gelişmiş duygu düzenleme becerilerinin ve artan öz-şefkatin önemini vurgulamıştır. Bu temalar romantik ilişkiye, daha az tepkisellik, daha az kaygı, daha çok duygularını ifade etme ve diğer partner için artan şefkat ve kabul olarak yansımıştır. Bağlanma perspektifinden bu sonuçlar partnerler arası daha güvenli bir bağlanma olarak ilişkilendirilmiştir. Düzenli meditasyon uygulayıcılarının partnerleri de düzenli pratik ile gelen bu bireysel ve ilişkisel değişimleri onaylamıştır. Çift ve aile terapisi alanında bağlanma teorisini düzenli mindfulness meditasyonu pratiği ile entegre etmek değerli bir yaklaşım olabilir. Sadece bir eşin bile devam ettiği düzenli meditasyon pratiği çift terapisi sırasında yararlı olabilir. Gelecek araştırmalar, meditasyon pratiğinin özellikle romantik ilişkinin özel dönem ve durumlarına etkisine odaklanabilir. Ayıca mindfulness pratiğinin getirdiği eşsiz duygu düzenleme becerileri ile her partnerin kendi bağlanma stillerindeki potansiyel değişimler arasındaki ilişki de gelecek araştırma konuları olabilir.
Özet (Çeviri)
Using attachment theory as the framework, this qualitative study focused on the experiences of the emotion regulation strategies and romantic relationships of regular mindfulness meditators with at least two years of practice and their meditation-naïve or non-regularly meditating partners. The Turkish mother-tongue sample consisted of 8 heterosexual and 2 same-sex couples. Semi-structured interviews were held separately with each partner. Thematic analysis yielded 7 themes and 13 subthemes on three levels: intrapersonal, relationship, and the perspective of the non-regularly meditating partners. Three intrapersonal themes (numbers) and four related subthemes (letters) were revealed: 1) meta-awareness; 1a) impermanence of emotions; 2) shift in emotion regulation capacities; 2a) decreased intensity of emotions; 2b) staying with negative emotions; 3) shift in the relationship with oneself; 3a) self-compassion. Three relationship themes and seven subthemes emerged: 4) experiential shift in stressful situations; 4a) less negative reactivity; 4b) fewer conflicts; 5) transformation of the emotional bond; 5a) self-disclosure of emotions; 5b) decreased anxiety about the relationship; 6) transformation of the romantic relationship; 6a) being present during sex; 6b) compassion and acceptance for the partner; 6c) re-defining of boundaries. One theme and two subthemes emerged from the non-regularly meditating partner's data: 7) general positive effects of regular practice; 7a) observing the peaceful mood of the partner; 7b) observing less negative reactivity of the partner. These intrapersonal themes indicated the importance for the regularly meditating partner of meta-awareness and enhanced emotion regulation and self-compassion. These were reflected in the romantic relationship as less reactivity, less anxiety, more self-disclosure, and enhanced compassion and acceptance for the partner, which attachment theory would associate with a more secure relationship. The partners of the regular meditators confirmed the relational and individual shifts due to their partner's regular mindfulness practice. Integrating attachment theory with regular mindfulness practice can thus be a valuable approach for couple and family therapy. Regular mindfulness practice, even for one partner, may also be beneficial during couple therapy. Future research can focus on the effects of mindfulness practice on specific periods or situations in romantic relationships. It can also investigate the relationship between the unique emotion regulation strategies promoted by regular mindfulness meditation and potential shifts in the attachment styles of both partners.