Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinin kişilik özelliklerinin Eysenck'in kişilik kuramına dayalı olarak belirlenmesi
An investigation of underlying personality characteristics of Karadeniz Technical Universty students from Eysenck's personality theory
  1. Tez No: 61370
  2. Yazar: HİKMET YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın temel amacı KTÜ öğrencilerinin kişilik özelliklerinin Eysenck' in kişilik kuramına dayalı olarak belirlenmesidir. Bu temel amacın yanında öğrencilerin Eysenck Kişilik Envanterinden bazı değişkenlere bağlı olarak aldıkları ortalama puanların tespiti, üç farklı ölçekten aldıkları puanların bazı değişkenlere göre grup farklılıklarının incelenmesi ile farklı değişkenler arasındaki ilişkiler ve farklılıklar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma grubu KTÜ Fen Edebiyat Fakültesi, Orman Fakültesi, İ.İ.B.F, M.M.F, Fatih Eğitim Fakültesi ve Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesinde okuyan beklemeli ve ikinci öğretim programlarına kayıtlı olmayan yaklaşık 650 öğrenciden oluşmuştur. Araştırma tarama modelinde yapıln bir çalışmadır. Bu araştırmada öğrencilerin ölçekten aldıkları puanların normatif olarak dağılımları ortaya konmuştur. Bunun yanında alt ölçeklere dayalı olarak grup farklılıklarının incelenmesi için variyans analizi ve farklı değişkenler arası ilişkiler ve farklılıkları ortaya çıkarmak için X2 kare testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre KTÜ öğrencilerinim Eysenck Kişilik Envanterinden aldıkları puanların ortalaması, daha önce yüksek öğretim gençliğine yönelik olarak yapılan çalışmada ortaya çıkarılan puanlara benzerlik göstermektedir. Öğrencilerin ölçeklerden aldıkları puanlar, psikotik ve nörotik eğilimlere sahip olmadıklarını bunun yanında dışadönüklük özellikleri gösterdiklerini ortaya çıkarmıştır. Fakülte, sınıf ve sosyo-ekonomik gelir düzeyi değişkenlerine bağlı olarak yapılan grup farklılıklarını inceleme çalışmasında, nörotizm ölçeğinde fakülte öğrencileri arasında istatistiksel olarak manidar düzeyde bir farka rastlanmıştır. Bu farkın Fatih Eğitim Fakültesi öğrencilerinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Psikotizm ölçeğinde de fakülteler arasında bir farka rastlanmıştır bu farkın da İİBF öğrencilerinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre psikotik eğilimlere sahip olup olmadıkları anlamlı bulunmuştur. Bu anlamlılığın erkek öğrencilerin kız öğrencilerden daha yüksek düzeyde psikotik eğilimlere sahip olmalarından kaynaklandığı ortaya çıkarılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the study is to determine undering personality characteristics of Karadeniz Tecnical University students according to Eysenck's theory. In addition to this main purpose, the investigation of average scores on Eysenck's Personality Inventory on the basis of some variabels and the differences among some groups are also undertaken. The sample of the study is recruited from the colleges of Art and Sciences, Forestry, Faculty of Economics and Business Administration, Architecture and Engineering, Sürmene Marine Sciences and Fatih Education Faculty and consists of approximately 650 students in regular education at KTÜ. The study is in descriptive and survey format. İnthis study, students' normatif distribitions are formed on basis of the scores obtianed on submeasures. Group diferences of different measures with variance analysis on nonparametric measures, X2 test was performed for the relationship among variance independent variables. The findings show parallelizm with earlier findings on Eysenck Personality measures in terms of parametric characteristics of the scores found in higher education population. The findings indicate that university students did not score high on psychotic, and neurotic tendencies, but come up with the evidence of extravertentedness tendencies. Some group differences were found in terms of colleges, sex, grade level, SED on some of the personality measures. Among the colleges students in College of Education were found to be more inclined to neurotisism. The other finding on colleges was that College of Economics and Business students on psychotisizm measure. The group differences of grade level were tested, and it revealed that sophtmores scored lessn on neurotisism than other students. In term of sex differences, there found to be a difference between femala and male students. Female students are more tend to be neurotic however male students seem to be more extraverted than females. VII