Bazı çift metal içeren fosfat ve oksit bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of some double metal containing phosphate and oxide compounds
- Tez No: 613754
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında, mikrodalga enerji yöntemi, mikrodalga destekli yüksek sıcaklık sentez yöntemi ile yüksek sıcaklık katı hal sentez yöntemi kullanılarak bazı çift metal içeren fosfat ve oksit bileşikleri, literatürden farklı olarak sentezlenmiştir. Sentezlenen ürünler, öncelikli olarak X-ışınları toz kırınımı (X-ray powder diffraction, XRD) ile karakterize edilmiş olup Fourier Geçişli Kızılötesi Spektroskopisi (Fourier Transform Infrared, FT-IR) ile bu karakterizasyon çalışması desteklenmiştir. KPb4(PO4)3 (ICDD:29-1012) çift metal içeren fosfat bileşiği literatürden farklı olarak ilk defa mikrodalga enerji yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Na2VP2O8 (ICDD:89-0067), Na2ZnP2O7 (ICDD:87-0499), NaTi2(PO4)3 (ICDD:84-2008) ve Na1,261Ti1,896Al0,302(PO4)3 (ICSD:015-4071) olmak üzere çift metal içeren fosfat bileşikleri ilk defa mikrodalga destekli yüksek sıcaklık sentez yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen ürünler, X-ışınları toz kırınımı yöntemi ile karakterize edilmiş olup yapısal oluşumlar, FT-IR spektroskopisi ile desteklenmiştir. La0,96MnO3,67 (ICSD:016-3474), SrFeO2,5939 (ICSD:015-4940), LaCoO3 (ICDD:75-0279), Ca0,2Sr0,8FeO3 (ICSD:009-2334), Ca0,9Sr0,1FeO3 (ICSD:009-2331), La0,5Sr0,5FeO3 (ICDD:82-1962), LaFeO3 (ICDD:75-0541), NiFe2O4 (ICSD:024-6894) ve SrFeO3-x (ICDD:34-0638) formüllerindeki çift metal içeren oksit bileşikleri, mikrodalga destekli yüksek sıcaklık sentez yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen ürünlerin karakterizasyon çalışmaları, X-ışınları toz kırınımı ve FT-IR spektroskopisi ile gerçekleştirilmiştir. Mikrodalga destekli yüksek sıcaklık sentez yöntemi kullanılarak sentezlenen Na2VP2O8 (ICDD:89-0067) bileşiği, aynı zamanda yüksek sıcaklık katı hal sentez yöntemi ile de elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some double metal containing phosphate and oxide compounds have been synthesized by using microwave energy method, microwave assisted high temperature synthesis method and high temperature solid state synthesis method, different from the literature. The products to be synthesized are characterized primarily by X-ray powder diffraction (XRD) and fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR). KPb4(PO4)3 (ICDD:29-1012) as a double metal-containing phosphate compound has been synthesize using microwave energy method. Na2VP2O8 (ICDD:89-0067), Na2ZnP2O7 (ICDD:87-0499), NaTi2(PO4)3 (ICDD:84-2008) and Na1,261Ti1,896Pal0,302(PO4)3 (ICDD:015-4071) containing phosphate compounds have been synthesized by using microwave assisted high temperature synthesis method. The synthesized compounds have been characterized by X-ray powder diffraction and supported by FT-IR spectroscopy. The double metal containing oxide compounds La0,96MnO3,67 (ICSD:016-3474), SrFeO2,5939 (ICSD:015-4940), LaCoO3 (ICDD:75-0279), Ca0,2Sr0,8FeO3 (ICSD:009-2334), Ca0,9Sr0,1FeO3 (ICSD:009-2331), La0,5Sr0,5FeO3 (ICDD:82-1962), LaFeO3 (ICDD:75-0541), NiFe2O4 (ICSD:024-6894) and SrFeO3-x (ICDD:34-0638) have been synthesized using the microwave assisted high temperature synthesis method. The synthesized compounds have been characterized by X-ray powder diffraction and supported by FT-IR spectroscopy. Na2VP2O8 (ICDD:89-0067) compound which has been synthesized using microwave assisted high temperature synthesis method was also obtained by high temperature solid state synthesis method.