Düzlem çerçeve ahşap yapı sistemlerinin bazı mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some mechanical properties of plane timber frame building systems
- Tez No: 613795
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ ARUNTAŞ, PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, İnşaat Mühendisliği, Wood Products, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde yapı endüstrisinde ve mobilya sektöründe ahşap malzeme kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Artan bu ilgi sebebiyle ahşap malzemeye olan talep artmış, bu talebin karşılanması için de yeni arayışlara girişilmiştir. Böylece üreticiler yeni ve farklı malzemeler üretmeye ve kaynakları optimum düzeyde kullanmaya başlamışlardır. Ar-ge çalışmalarının sonucunda lamine ahşap malzeme elde edilmiştir. Lamine ahşap, kolay işlenebilmesi, dayanımının yüksek olması, hafif olması, küçük ebatlar ile geniş açıklıkları geçebilmesi, depreme ve yangına dayanıklı olması, yenilenebilir ve çevre dostu olması vb. gibi avantajlara sahip bir malzemedir. Sayılan bu özellikler son yıllarda lamine ahşabın bina yapımında tercih edilmesini sağlamıştır. Bu deneysel çalışmada, meşe ve çam olmak üzere iki farklı türde ahşap kullanılmıştır. İlk olarak masif ve lamine ahşap numuneler laboratuvarda hazırlanmıştır. Masif ve lamine ahşap numuneleri kullanılarak 1/5 ölçekli olarak ahşap çerçeve sistemli iki katlı ev modeli tasarlanmış ve dört grup ahşap çerçeveli ev numunesi üretilmiştir. Her grup çerçeve ahşap ev numuneye önden ve yandan olmak üzere yanal yükleme deneyi yapılmıştır. Deneyler sonucunda masif ve lamine ahşap çerçevelerin davranışı analiz edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of wood materials in the building industry and furniture sector has become widespread. Due to this increasing interest, the demand for wooden materials has increased and new searches have been started to meet this demand. In this way, manufacturers have started to produce new and different materials and use the resources at the optimum level. As a result of R & D the studies, laminated wood material was obtained. Laminated wood is a material that has advantages such as easy processing, high strength, light weight, being able to cross large openings with small dimensions, being resistant to earthquake and fire, being renewable and environment friendly. It has advantages as such. These properties of laminated wood have provided preferred in building construction in recent years. In this experimental study, two different types of wood, oak and pine, were used. Firstly, solid and laminated wood samples were prepared in the laboratory. Two-storey house model with 1/5 scale wooden frame system was designed by using solid and laminated wood samples and four groups of wooden frame house samples were produced. Lateral loading test was performed for each group of wooden frame house samples, front and side. As a result of the experiments, the behaviour of solid and laminated wooden frames were analyzed and the results were evaluated.