Canlı böbrek vericilerinin demografik, biyokimyasal, radyolojik nükleer tıp parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, biochemical, radiological nuclear medicine parameters of living kidney donors
  1. Tez No: 613820
  2. Yazar: AYŞE RÜMEYSA BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada canlı böbrek vericilerinin demografik, biyokimyasal, radyolojik, nükleer tıp parametrelerinin değerlendirilmesi verici açısından yaşamın ilerleyen döneminde ve verici seçiminde de önem taşıdığından oluşabilecek farklılıkların ortaya çıkarılması, sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2004 – 31 Aralık 2017 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde yapılan tüm canlıdan böbrek nakil vericileri dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm canlıdan vericilerin hazırlık aşamasında ve takip sırasında demografik, biyokimyasal, radyolojik, nükleer tıp ve klinik verileri kaydedildi. İstatiksel değerlendirme ve analiz için SPSS (statistical package for social sciences) 22.0 istatistik programından yararlanıldı. Çalışmaya bu kategoride yer alan tüm canlıdan böbrek vericisi olan toplam 196 hasta davet edildi. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine gelmeyi kabul eden 57 böbrek canlı vericilerinin bilgileri retrospektif ve prospektif olarak da toplandı. Veriler sayı ve yüzde olarak sunuldu. İstatiksel analizler için Student T-testi, Paired Sample T test, Pearson Correlasyon analizi testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Demographic, Biochemical, Radiological Nuclear Medicine Parameters of Living Kidney Donors Purpose: In this study, it was aimed to determine the differences that may occur as a result of evaluation of demographic, biochemical, radiological and nuclear medicine parameters of living kidney donors in terms of donor selection. Material and Method: The study included all living kidney transplant donors performed between January 1, 2004 - December 31, 2017 at Atatürk University Medical Faculty Research Hospital. The demographic, biochemical, radiological, nuclear medicine and clinical data of all living donors included in the study were recorded during preparation and during follow-up. SPSS (statistical package for social sciences) 22.0 statistical program was used for statistical evaluation and analysis. A total of 196 patients with kidney donors from all living beings in this category were invited to the study. The data of 57 living kidney donors who accepted to Atatürk University Medical Faculty Research Hospital were collected retrospectively and prospectively. Data were presented as numbers and percentages. Student' s T-test, Paired Sample T test, Pearson Correlation analysis tests were used for statistical analysis.